Zájem ze strany zákazníků je podle majitele pálenice nyní velký. „Pálíme dvacet čtyři hodin denně, takže se nezastavíme. Úroda letního ovoce je dobrá, je ho dost. Úroda podzimního ovoce také ze začátku vypadala slušně, na stromech ho bylo hodně. Bohužel jej poškodily letošní dlouhodobé deště, je tedy velmi ohroženo plísněmi a hnilobou. Týká se to hlavně švestek, částečně i jablek. Očekáváme tedy, že v tomto ohledu bude sezona slabší, ale ještě se uvidí," vysvětlil majitel stonařovské pálenice Jiří Smejkal.

Meruněk je málo

V posledních letech si do stonařovské pálenice kromě lidí z okolí cestu našli i lidé ze vzdálenějšího Znojemska. „Máme stálé zákazníky i z tohoto regionu. Loni jsme zaznamenali extrém, kdy sem díky nadúrodě meruněk mířilo mnohem více lidí právě ze Znojemska. Letos však bylo meruněk málo, zájem lidí nebyl tedy takový. Loni se dařilo všeobecně, zaznamenali jsme nadúrodu všeho ovoce, a to třešněmi počínaje a švestkami konče," doplnil Smejkal.

Právě loni ve Stonařově přijali rekordní množství ovocného kvasu, dosavadní rekord držel rok 2006/2007. Nejhorším rokem v historii stonařovské pálenice byl naopak rok 2010/2011. Pálenice ve Stonařově se letos se svou pálenkou opět účastní soutěže o nejlepší ovocný destilát Flora Košt, výsledky se budou vyhlašovat o nadcházejícím víkendu v Olomouci. Tam loni stonařovská pálenice získala Cenu Unie destilatérů České republiky za nejlepší kolekci přihlášených vzorků a vyhrála kategorii Nejlepší třešňovice.

Plné ruce práce v současné době mají také v Palírně u sudu v Telči. „Naše moštárna jede téměř naplno, úroda jablek je letos velmi slušná. Na zhruba osmdesáti procentech obvyklého stavu. Loni to bylo o dost slabší. Pálení ovocných destilátů se u nás rozbíhá. Lidé vozili třešně, nyní to jsou hrušky a ringle, čekají nás švestky," sdělil majitel telčské palírny Petr Procházka.

ZUZANA MUSILOVÁ