Sraz průvodců, výstava věnovaná stolním hrám a stavebnicím, nové zázemí pro turisty nebo připomínka stého výročí velkého požáru. To je několik novinek, které si pro návštěvníky připravili na zámku v Telči a na hradě Roštejn, kde v tomto týdnu začíná turistická sezona. Otevírací doba ani vstupné se v případě obou památek letos nemění.

Zámek v Telči se otevírá již tuto středu. Návštěvníci si mohou v Justičním sále prohlédnout novou výstavu Kámen k užitku i k okrase. V sobotu se tam uskuteční jarní slavnost s velikonočním jarmarkem. Jedním z největších letošních lákadel je výstava Pojďte si hrát do zámku, věnovaná historii stolních her a stavebnic.

„V posledních letech připravuje výstavy, které zaujmou hlavně děti. Ale na své si samozřejmě přijdou i jejich rodiče. Výstava bude aktivní," sdělil kastelán telčského zámku Bohumil Norek. Pohrát si do zámecké galerie můžete přijít od 1. května až do 3. ledna příštího roku.

Další zajímavostí, kterou na zámku lidé uvidí, je nově zrestaurovaný reliéf Poseidona v zámecké zahradě. Práce na reliéfu byly dokončeny loni na podzim. „Plastika byla už ve velmi špatném stavu, po zásahu odborníků více vynikla," doplnil kastelán.

Na zámku se během sezony bude konat řada tradičních kulturních a společenských akcí, jako je pohádkový víkend, výstava fuchsií, folkové prázdniny, noční prohlídky a podobně. Zajímavá novinka se připravuje na 6. září, kdy se uskuteční Den památek.

„Bude to sraz průvodců, kteří kdy prováděli na zámku. Proto bych byl rád, kdyby se nám tito lidé ozvali, předpokládám, že jich jsou stovky. Máme v plánu nějaké povídání, zveřejnění fotografií ze soukromých archivů a podobně," vysvětlil Norek.

Zámecký areál čeká řada oprav. Budou se opravovat erby na hlavním nádvoří, zámecká terasa nebo malý dvorek, kde turisté nastupují na trasu A. Chystá se také rozsáhlá revitalizace zámecké zahrady.

„Stále se řeší i reinstalace a modernizace trasy B, kde je byt posledních majitelů zámku. Trasa by byla vytápěná a mohla by fungovat celoročně, záleží ale na zájmu návštěvníků. Turisty by více seznámila se životem šlechty. Zatím nevíme, kdy se tento záměr podaří dotáhnout do konce," uvedl k tomu kastelán.

Rušno budou mít letos také na hradě Roštejn, kde sezonu zahajují o velikonočním víkendu.

O velikonočních svátcích bude hrad svátečně vyzdoben a nebude chybět ani vůně perníků a také ukázka malovaných vajíček v černé kuchyni. Už od června se pak návštěvníci mohou těšit na největší letošní novinku, kterou bude zázemí s několika dřevěnými stavbami před hradem. Bude sloužit k odpočinku, posezení i k pořádání kulturních a společenských akcí.

„Během dubna proběhnou na místě terénní úpravy, úpravy zeleně a další dokončovací práce. Hotovo vše musí být do konce května," sdělila kastelánka Zdena Vaníčková.

Také na Roštejně na letošek připravili řadu akcí, ta nejzajímavější se uskuteční v sobotu 13. června, kdy si památka připomene sto let od ničivého požáru. Program bude probíhat od 10 hodin dopoledne do pozdního večera. Bohatý program nabídne vystoupení dobrovolných hasičů z okolních obcí, vernisáž výstavy k této události, tradiční noční prohlídku hradem nebo ohňovou show.

Dne 12. června roku 1915 v podvečer přišla náhlá letní bouřka a blesk udeřil do špičky šindelové střechy věže. Ta se vzňala a požár se rychle rozšířil na celý krov. Brzy zachvátil i dřevěné schodiště a podlahy v poschodích. Dobrovolnému hasičskému sboru z Růžené, který jediný přispěchal na pomoc, chybělo větší množství hadic a přísun vody.

Hasiči se snažili oheň lokalizovat jen na věž, ale z výšky věže náhle spadly dva hořící trámy na šindelovou střechu renesančního paláce a vítr rozšířil oheň do celé obytné části hradu. Díky velké obětavosti hasičů a dalších dobrovolníků bylo alespoň zachráněno obydlí lesníka, kaple, ochozy a Botanický sál.

Záznam této události je popsán v kronice Růžené. Zápis je pozdějšího data, pravděpodobně až z roku 1925, přesto je tato zpráva podrobná a pro historii hradu Roštejn velmi důležitá.

Požárem byly zničeny stropy a podlahy sálů a poškozeny cenné fresky na stěnách. Až po téměř 50 letech od požáru se hrad začal opravovat. Stropy i fresky se již nepodařilo rekonstruovat do původní podoby.

ZUZANA MUSILOVÁ