Lidé si během dne projdou celý nově zrekonstruovaný prostor a připraven je i zábavný doprovodný program, například skákací boty a cyklokuriozity. Panský dvůr chce být další telčskou turistickou atrakcí, která do města na seznamu UNESCO přitáhne nové návštěvníky.

Největším lákadlem celého areálu je interiérové lanové centrum s drytoolingem a lezeckou stěnou. „Drytooling je nová, dynamicky se rozvíjející lezecká disciplína, která využívá zimní lezecké techniky lezení po ledopádech v letních podmínkách. Jejím hlavním znakem je užívání cepínů a stoupacích želez na umělých nebo dřevěných překážkách. Naše lanové centrum je první v České republice, které drytooling nabízí. Je to bezpečné, potřebné techniky návštěvníky naučí školení instruktoři," popsala hlavní atrakci marketingová manažerka Panského dvora Ilona Koláčková. Lanová cesta je dlouhá asi sto metrů, v centru jsou další cvičné trenažéry a lezecká stěna o výšce 12 metrů.

Historická expozice návštěvníkům přiblíží život na panství – dvůr, lesnictví i rybníkářství. Chybět nebude ukázka dobových zemědělských strojů, užitkových i reprezentativních koňských povozů. „Pro děti je připravena zábavná forma prohlídky, kdy je při splnění úkolů na konci čeká odměna," doplnila Koláčková. Na přípravě výstavy se podílelo Národní zemědělské muzeum.

Centrum nabízí i další atrakce. Nejmenší děti se mohou těšit na dětskou hernu U zvířátek s kolotoči a prolézačkami, jejich rodiče na ně mohou dohlížet z terasy kavárny. V Panském dvoře jsou i dva sály. Kinosál v půdních prostorách má kapacitu sto lidí. Velký sál je určen pro pořádání společenských akcí a celoroční promítání. „Budou se tam konat i divadelní představení. Chtěli bychom do Telče přivézt představení Městského divadla Brno nebo divadelního spolku Frída," řekla manažerka.

Rekonstrukcí zatím prošlo šest budov v jižní části areálu bývalého školního statku. Počítá se však s postupnou obnovou celého rozsáhlého areálu. „Dokončena byla první etapa. Pro následující sezonu počítáme s otevřením restaurace a penzionu pro návštěvníky. V dalších etapách připravujeme prostory pro wellness aktivity a domy pro zajištění stáří seniorů," nastínil manažer projektu Oldřich Vlašic. Rekonstrukce vyšla na 80 milionů korun, 60 procent pokryla dotace.

Na novou turistickou atrakci jsou zvědavi i obyvatelé Telče. Někteří z nich však vyjadřují pochybnosti nad tím, jak bude nové centrum fungovat a zda se mu podaří přitáhnout dostatek návštěvníků.

ZUZANA MUSILOVÁ