Expozice o životě v podzámčí, lanový park, lezecká stěna, informační centrum pro turisty nebo prostor pro pořádání kulturních a společenských akcí. Tak bude zřejmě za dva roky vypadat nevyužívaná část areálu bývalého školního statku v Telči, kde vznikne nové centrum volnočasových aktivit a turistiky  s názvem Panský dvůr.

Projekt soukromé společnosti, která má prostory v nájmu, se nyní může rozjet díky dotacím ve výši asi 36 milionů korun, jež má přislíbené z Regionálního operačního programu Jihovýchod.

„Centrum vznikne v prostoru prvního nádvoří, které se nachází za vstupní bránou naproti hotelu U Hraběnky. Zatím je vše na počátku, ale mohu prozradit, že v plánu je například vybudování lanového parku, lezecké stěny a  amfiteátru," upřesnil telčský starosta Roman Fabeš a dodal: „Chybět nebude ani prohlídková trasa, která návštěvníky seznámí s tím, jak v minulosti fungovalo hospodářské zázemí pro telčský zámek a jak se tam žilo."

Projekt volnočasového centra Panský dvůr byl připravován několik let. „Chtěli jsme pro město Telč a jeho blízké okolí vytvořit centrum aktivit pro volných čas a rozvoje všech druhů turistiky. Jde hlavně o rozšíření nabídky turistických cílů a volnočasových aktivit, zaměřených na rodiny s dětmi," přiblížil význam centra projektový manažer společnosti PDT Oldřich Vlašic.

V současné době se společnost PDT připravuje na uzavření smlouvy o poskytnutí dotace s Regionální radou ROP Jihovýchod. „Vlastní stavební práce budou zřejmě probíhat od února 2014, otevření centra je plánováno na  zahájení turistické sezony roku 2015. Bližší informace budeme mít po uzavření zmiňované smlouvy," doplnil Vlašic.

Podle starosty Romana Fabeše by měl tento počin nastartovat rozvoj celého areálu, jehož vlastníkem je právě město Telč. „Jakmile se objevila informace o tom, že projekt Panský dvůr získal dotace, začali se mi ozývat lidé, kteří projevili zájem o nevyužité prostory. To je pro město dobrá zpráva, protože je potřeba toto místo co nejvíce oživit. Zatím se o to snaží několik málo subjektů, například Akademie věd," dodal telčský starosta.

S areálem, který dříve sloužil pro potřeby místní střední odborné školy, má město už delší dobu velké plány. Na ty však zatím chybí to hlavní – finance. Například z bývalého školního internátu chtějí udělat moderní domov pro seniory.

ZUZANA MUSILOVÁ