„Popravdě řečeno, moc lidí do našeho papírnictví ještě nechodí. Rozhodně se nedá říct, že by tu proudily davy. Zájem je spíše nárazový," potvrdila Petra Lacmanová, která prodává jihlavském papírnictví Oskárek v ulici Matky Boží. Letošní sezona je podle ní prý horší než loňská.

Stejnou zkušenost mají i v jihlavském papírnictví Doubek v Palackého ulici. „Loni touto dobou už byla sezona 
v plném proudu. Teď sice občas míváme papírnictví úplně plné, jenže někdy tu zase není ani noha," povzdechla si Jaroslava Kocandová, spolumajitelka papírnictví Doubek.

Na menším počtu zákazníků se podle papírnictví podepisují obchodní řetězce super- a hypermarketů. V některých z nich totiž mohou rodiče žáků sehnat celou řadu školních potřeb. „Lidé nemají peníze, 
a tak jdou do supermarketu 
a nakoupí zboží v akci. Někdy markety prodávají zboží za nižší ceny, než my vůbec dokážeme nakoupit," postěžovala si Petra Lacmanová. Podle Jaroslavy Kocandové je dalším problémem obtížnější parkování v centru města. „Lidé sem na rozdíl od jiných obchodů nemohou zajet autem. To je pro nás špatné, málokdo se totiž chce tahat s horou sešitů a dalších pomůcek," posteskla si Kocandová. Její papírnictví Doubek se nalézá na pěší zóně.

Jihlavská papírnictví doufají, že začátkem školního roku se situace zlepší. „Někteří rodiče sice už dostali seznamy od škol, co si mají pořídit, ale jiné školy čekají 
až na začátek školního roku. Proto snad přijde příští týden více lidí," uvedla Kocandová z papírnictví Doubek.

Na začátek vyučování musí počkat i maminka dvou školaček Klára Vacková. Bydlí sice v Malém Beranově, ale nakupovat školní potřeby jezdí do sousední Jihlavy. „Uvidíme, co ještě budou ve škole chtít. Třeba nevíme, jestli dostanou sešity od školy. Dříve je dostávaly, tak uvidíme, jestli se to nezměnilo," řekla Klára Vacková.

Některé věci však už v papírnictví stejně nakoupila. „Už máme tempery, vodovky, novou aktovku, pouzdra a další blbůstky," vypočítala Vacková.

HELENA FIŠAROVÁ