Průhledy z jihlavského náměstí do historického podzemí? Tak to se tedy nepovedlo. Na tom se vesměs shodují odborníci v městské komisi pro územní plánování, dosazení do komise politickými stranami a hnutími. Názory, jak s nevzhlednými průhledy připomínajícími pařeniště naložit, se i u architektů, projektantů, aktivních politiků a dalších členů komise různí. Komise odborníků je jakýmsi poradním orgánem radních města. Radní však s průhledy v dohledné době nic dělat nehodlají.

Členové komise pro územní plánování či lídři jimi zastoupených politických stran a hnutí Deníku odpovídali na otázky ohledně průhledů.

Otázky:
1. Jaký je váš názor na vzhled a funkčnost tzv. průhledů do podzemí, které se objevily na náměstí v Jihlavě?
2. Plní podle vašeho názoru hlavní deklarovaný účel, tedy turistické zatraktivnění středu města?
3. Jaký je váš názor na to, že ani po několika měsících se u těchto objektů neobjevila žádná informace pro turisty, vysvětlení, popiska…

Martin Laštovička, architekt, nestraník zvolený zastupitelem za KDU-ČSL
1. Je to strašné. Byl jsem při zadání, účastnili jsme se výběrového řízení, představoval jsem si to jinak. Zadáním bylo zprůhlednění historických chodeb, toto není dobré.
2. Samozřejmě, že neplní. Je to spíš technická kontrolní šachta do podzemí, která na náměstí nepatří.
3. Já bych tam skoro raději nic nedával, jestli to bereme jako turistickou atrakci, mělo by tam něco takového být, ale podle mě to turistická atrakce není. Můj malý syn tomu kvůli tomu ohrazení říká hrobeček. Dát k tomu ještě cedulku, bude to opravdu hrobeček se vším všudy.

Luboš Kameník, místopředseda Okresní hospodářské komory Jihlava
1. K tomu se nebudu vyjadřovat, zkuste jinou otázku. Nepovažuji to v tuto chvíli za podstatné, jsou k řešení daleko složitější a naléhavější úkoly, je to pod moji rozlišovací schopnost.
2. Skutečně to nechci řešit.
3. Bez odpovědi.

Jiří Dvořáček, městský zastupitel za ČSSD
1. Vím, že si lidé stěžují, že se průhledy zamlžují. Když jsem se tam byl podívat, tak tam ale bylo vidět. Průhledy mě jinak nechávají klidným.
2. Dokážu si představit pouze jeden průhled, ten druhý zabírá zbytečně dvě parkovací místa. Myšlenka není špatná.
3. Nějakou propagaci, cedulku, by průhledy asi měly mít.

David Beke, architekt, radní ODS
1. Můj názor je pořád stejný. Snažím se iniciovat celkovou revitalizaci celého náměstí. Proto nevím, zdali je teď smysluplné do úprav průhledů investovat, když se třeba ukáže, že se budou úplně rušit v rámci přeměny náměstí.
2. Podle mě ne, je to vybetonovaná šachta, kde nic zajímavého není vidět. Moje představa byla, že když se podívám dolů, uvidím vykutanou skálu a pohled do staré historické chodby přes sklo v chodníku.
3. Nějaká popiska by tam měla být, aby bylo vidět, co to vlastně je, protože spousta lidí si myslí, že to je zásobovací šachta.

Vratislav Výborný, náměstek primátora, ČSSD
1. Je to výrazně nepovedená věc. Nelíbí se mi to.
2. Zatím ne, mimo to, že se mi to nelíbí, dělá se tam mlha a pak přes sklo není dolů vidět. Není to nejšťastnější.
3. Byla kolem toho taková trošku nevole, a teď se čeká, co s tím bude dál. Navíc byla zima. Ono je to tak nešťastně udělané, že ani nevím, kam bych cedulku umístil. Mně se líbily návrhy změnit to na skleněné čtyřhrany, nahoře by byla čepička, kterou by to odvětrávalo, a pak by se už na sklo dalo i něco napsat. Když je to průhled na betonovou šachtu, tak nevím, jestli je to nejlepší nápad. Tahle akce se nepovedla.

Vít Zeman, projektový manažer, člen TOP 09
1. Moc jsem se tou věcí nezabýval, protože v měřítku územního plánu a celkově koncepce je to takový poslední výstřel. Nicméně souhlasím s některými svými kolegy, že je to absolutní nesmysl, dělat detail, když nemáme koncepci. Rozhodně si myslím, že kdyby byly peníze věnovány do nějaké studie koncepce celého náměstí, bylo by to lepší.
2. Někdy před deseti lety se prezentovalo náměstí a Prior v Londýně na celosvětové konferenci architektů, kam jsme se díky Prioru dostali. Bylo tam hodně architektů z celého světa a všichni se zamýšleli, co s naším náměstím. Jedna z těch myšlenek, které tam padly, bylo, nechte ten Prior, jak je, jednou se budeme učit té nesmyslnosti, jak se stavělo. Nechci říct, abychom byli v Jihlavě vitrínou nesmyslů, ale ty průhledy do podzemí společně s Priorem podtrhují, že se postupně takovou vitrínou stáváme.
3. Detail je úplně to poslední. Cedulkou bychom možná jen podtrhli to, že jsme v Jihlavě úplně mimo. Když se podíváte dolů, vidíte kolektory, to je k ničemu.

Lenka Tomášová, architektka, členka Fóra Jihlava
1. Určitě se mi průhledy nelíbí, nesplňují ani funkčnost, ani estetiku. A i kdyby byly funkční, tak to, co je vidět, není zajímavé, nepřitahuje k tajemnému podzemí, které náměstí skrývá.
2. Nesplnilo v žádném případě, ani lokalitou, kdy je jeden průhled na parkovišti mezi auty, kde si toho i málokdo všimne. Vybetonovaná šachta nikoho nezaujme.
3. No jasně, nějaké popisky by tam měly být, ale cítím, že se pořádně neví, co s tím.

Jaroslav Huňáček, architekt, městský zastupitel za ODS
1. Problém je v tom, že tudy není nic moc vidět, je to zarosené a je tam tma. Je třeba to nějak řešit, zatím jsme ve fázi, že se zvažuje co a jak.
2. Důvod, proč tam průhledy měly být, byl upozornit návštěvníky na síť podzemních chodeb. Způsob se však trochu vymkl z rukou. Ale věřím, že nakonec dobrá myšlenka zvítězí. Vzniklo to tak, že správa podzemí si vytipovala místa, kde by průhledy byly z jejich pohledu nejlepší. V osmdesátých letech ale byly téměř všechny chodby sanovány a původní úseky už téměř neexistují. Proto se navrhlo vyvrtat průhled, vybudovat pseudo štolu s kostlivcem na dně. Betonová šachta byla zdůvodněná tím, že dnes 95 procent podzemí takto vypadá, a není třeba dělat nějakou kamufláž. Kdybych u projektu byl od počátku, prosazoval bych vyšší přidanou hodnotu, například kartografický řez terénem a podobně. Je potřeba si ujasnit, co od toho očekáváme.
3. Turisté nechápou, co to je, není tam žádný komentář. Nyní, v takovéto fázi, je třeba to uvést do funkčního stavu a doplnit textem.

Jaromír Kalina, náměstek primátora, KDU-ČSL
1. Pařeniště je výstižný název. Vzhled i funkčnost pokulhává. Vadí mi i to, že jeden z nich necitlivě a zbytečně zabírá dvě parkovací místa. Tak, jak je realizováno, mi to nedává smysl.
2. Bohužel asi plní, i když takto to určitě nebylo zamýšleno. Myšlenka je výborná, ale představoval jsem si realizaci, která by měla jasné sdělení.
3. Chybí. Zřejmě převládá lehký stud.

Miroslav Tomanec, Fórum Jihlava
1. Zcela přirozeně je naše práce provázena chybami. Tady asi navíc došlo i k jejich řetězení. Ale to se prostě stává a stávat bude. Ovšem co považuji za podstatně větší problém, je to, jak se všichni zodpovědní zarputile brání začít chyby napravovat.
2. Samozřejmě neplní a v této podobě nikdy plnit nebudou. Potkávám turisty, kteří tomu nerozumí, diví se a nakonec se smějí. Podal jsem v této věci dva oficiální písemné podněty na radnici, a to právě na funkčnost a na stanovisko památkářů.
3. Popisky určitě ano a klidně i s genezí celého tohoto případu jako odstrašujícího příkladu. Měli bychom se přece učit na chybách.

Pavel Šlechtický, městský zastupitel za KSČM (vyjádřil se místo člena komise KSČM Ladislava Trávníčka)
1. Jsou to vyhozené peníze, v průhledech nic není vidět. Navíc to ještě zabralo část parkoviště. V zastupitelstvu toto nikdy projednáváno a schvalováno nebylo, tak nevím, jak se to povedlo zrealizovat.
2. V průhledech nevidím nic než nějaký žebřík. Nevím, jak by mě toto jako turistu mohlo oslovit.
3. Asi se možná za to magistrát stydí, že něco takového nechal zhotovit, tak proto tam žádnou vývěsku nedal. Lidé, se kterými jsem hovořil, chtějí, aby to bylo zlikvidováno.

Daniel Mayer, městský zastupitel za hnutí ANO
1. Místo toho, aby se náměstí řešilo koncepčně tedy celkově včetně Prioru se nabídne veřejnosti nesmyslný a technicky nedokonalý pohled do jihlavského podzemí. Vzhledem k nedořešené ventilaci v průhledech není nic vidět.
2. Má snahu toto plnit. Bohužel snaha nestačí a vedení jihlavské radnice dnes nenabízí nějakou kvalitní vizi, perspektivu či strategii, jak oživit historické centrum města a zdůraznit jeho pozoruhodnou historii.
3. Vedení jihlavské radnice se nerozhlíží, jak to dělají třeba v zahraničí, ale dostane nápad, který bez dalších návazností zrealizuje. Výsledek je pak bezvýrazný a nezajímavý.