Hygienici tam minulý týden provedli první pravidelné měření kvality vody. V obou rybnících není patrné žádné přírodní ani jiné znečištění. Minulý čtvrtek dosahovala teplota vody dvaceti stupňů Celsia.

U Velkého Pařezitého rybníka, který je pověstný kvalitou své vody, je připraven na sezonu již i kemp. „Sezona už je u nás prakticky v plném proudu. Jedou všechny restaurace a občerstvení, a přestože na koupání ještě není úplně počasí, máme tu různé školní a sportovní pobyty a tak dále. Voda je sice ještě studená, ale zato krásně čistá. Velký rybník má vždy dobrou vodu," řekl provozovatel kempu Velkopařezitý Řásná Eduard Jakwerth.

O něco méně příznivé hodnocení získal od hygieniků rybník Černý u Větrného Jeníkova. Ten má zhoršenou kvalitu vody, ale koupat se v něm stále dá, přestože je znečištěný odpady a je v něm vidět vodní květ. Hygienici proto doporučují, aby v případě, že se v něm budou lidé koupat, se poté raději osprchovali.

Rybník vzdálený zhruba dva kilometry od Větrného Jeníkova měl špatnou kvalitu vody i loňské léto, a to kvůli vysokým teplotám a také proto, že byl upuštěný. Loni v srpnu hygienici rybník označili za zcela nevhodný ke koupání a představující zdravotní rizika. Přitom ještě v roce 2014 byla kvalita vody dle testů hygieny ideální.

„Loni se tam koupat vůbec nadalo, protože rybník byl upuštěný a úplně zelený. Letos jsem tam ještě nebyla, takže nevím, jak to tam vypadá," zmínila starostka Větrného Jeníkova Martina Lisová.

Ivana Holzbauerová