Patnáctihektarový anglický park u zámku v Třešti skrývá opravdové přírodní unikáty, o kterých většina lidí nemá ani zdání. To by se mohlo brzy změnit. Město Třešť plánuje ve spolupráci s Akademií věd České republiky, která je majitelem zámku i přilehlého parku, vybudovat zde naučnou stezku. Ta by měla nabídnout vyžití jak pro děti, tak pro dospělé.

„Zámecký park totiž přímo vybízí k tomu, abychom vytvořili nějakou naučnou nebo pohádkovou stezku. Už máme hotový i návrh toho, jak by stezka mohla vypadat," potvrdil úmysly starosta Třeště Vladislav Hynk.

Záměr se líbí také vedení třešťského zámku „Byli jsme osloveni ze strany města, zda by mohlo být v parku umístěno několik zastavení," sdělil ředitel třešťského zámeckého hotelu Adam Gros s tím, že v parku by byla umístěna pouze část stezky, která by dále vedla ven k přilehlým rybníčkům. Zámek se do plánovaného projektu vložil s tím, že by bylo dobré, kdyby vedle pohádkové části stezky pro děti vznikla také takzvaná naučná dendrologická část.

„Park vznikal několik desetiletí a rostou v něm vzácné stromy. Bylo by škoda toho nevyužít a neukázat lidem, jaké bohatství se tu nachází," upřesnil možnosti při budování stezky zámecký ředitel.

Dospělí návštěvníci by tak dostali zajímavé informace o tom, co všechno v parku najdou, a děti by se vyřádily při plnění úkolů. „Byl jsem s dětmi ve Slavonicích, kde podobná stezka funguje. Na stanovišti byla díra v kmeni, u toho byla pohádka o Otesánkovi a děti měly sbírat šišky a nakrmit Otesánka," uvedl konkrétní případ starosta Hynk.

Naučná stezka o patnácti zastaveních by se mohla podle ředitele Grose realizovat nejdříve v příštím roce.