„Normálně tam hodím dvě kačky a ono nic. Tak jsem to začala studovat. Přijde mi to poněkud hodně hnusné. Člověk fakt nejede do Chotě obdivovat její krásy, aby tam musel stát hodiny. Stáváme tam tak čtvrt hodiny obvykle, jen vlítnout do krámu a pryč. Příště si rozmyslím, jestli mi to za to stojí,“ postěžovala si v chotěbořské facebookové skupině Dana Krejčová.

Ceny za hodinu parkování v okresních městech:

Havlíčkův Brod 2-15 korun
Jihlava 10-30 korun
Pelhřimov 10 korun
Třebíč 10-30 korun
Žďár nad Sázavou 10-13 korun

S ní souhlasí i další z diskutujících Eva Culková. „Také mě to štve. Normálně jsem si tam zajela a teď radši půjdu pěšky,“ napsala Culková.

Jihlavská MHD.
Zavřené školy, poloprázdné autobusy. Jihlavská MHD omezí spoje

Najdou se však i tací, kteří zdražení chápou. „Placené parkování bylo za absolutně směšnou cenu. Přijde mi, že je to adekvátní a pořád přístupné,“ oponovala Barbora Mikolášiková.

„Možná je dražší, ale já jsem uvítala placení SMSkou nebo přes aplikaci. Nemusím věčně hledat drobáky, když chci někde parkovat déle jak pět minut,“ přidala se Lucie Mlčochová.

Ostatně právě rozšíření možností úhrad za parkování bylo hlavním důvodem zdražení parkovného. „Rozhodli jsme se zásadně rozšířit možnosti placení o moderní způsoby, a to SMS, aplikaci a platbu na webu. Poskytovatelé těchto služeb umožňují platby až od 10 korun, proto je tedy hodina za tuto cenu,“ vysvětlil místostarosta Chotěboře David Šafránek.

K úpravě cen přistoupili po devíti letech. „V roce 2011 došlo ke snížení z tehdejších dvanácti korun za hodinu na dvě koruny, které platily až donedávna. Aktuálně jsme tedy stále levnější než tehdy,“ podotkl Šafránek.

Kdo však neplánuje na náměstí stát celou hodinu, nepocítí navýšení tolik. „Chtěli jsme zachovat možnost placení i mincemi a nabízíme lidem možnost zaplatit pět korun za třicet minut,“ doplnil Šafránek.

Nové Město na Moravě se Chotěboři nepodobá jen svou velikostí, ale i cenami placených parkovišť. I tady totiž první půlhodina stojí pětikorunu a každá další započatá pak korun deset.

Oproti tomu v Humpolci, dalším podobně velkém městě, mohou řidiči parkovat zdarma. „Dosud nebyla vážná potřeba placená stání zavádět,“ prozradila mluvčí tamní radnice Aneta Slavíková.

Alkohol na veřejnosti.
Zmizí z ulic Jihlavska opilci? Za pití alkoholu venku hrozí vysoké pokuty

Bezplatně mohou zaparkovat také Pelhřimovští. Ovšem jen na půl hodiny. Poté zaplatí deset korun, za každou další započatou hodinu pak dvacku.

Naopak nejdražší je parkování už tradičně v krajském městě. „Obecně se dá říct, že čím blíže centru, tím vyšší cena. Je to od deseti korun až do třiceti,“ informoval mluvčí jihlavského magistrátu Radovan Daněk.