Parkování u krajského úřadu v Jihlavě je ve všední dny složité. Plocha u pojišťovny je zaplněná auty, stejně tak parkoviště za budovou E, která je navíc dle dopravní značky jen pro vozy s povolením krajského úřadu. Většina aut má tak za čelním oknem parkovací kartu od hejtmanství.

U krajského úřadu řidiči přece jen volná místa k parkování najdou, a to na provizorně zpevněné ploše. Značka tam také upozorňuje na nutnost mít povolení od krajského úřadu, veřejnost na místech ale zatím zaparkovat klidně může. „Značky jsem si všimla, ale místa je tu dost. A za půl hodinky budu pryč,“ mávla rukou řidička, která v úterý ráno zaparkovala na této ploše. Jméno z pochopitelných důvodů prozradit nechtěla.

Nová budova krajského úřadu v Jihlavě.
Nová budova Kraje Vysočina v Jihlavě. Podívejte se, jak to uvnitř vypadá

Tématu parkování u úřadu se věnovali krajští zastupitelé na svém únorovém zasedání. Opoziční Martin Kukla připomněl, že se při stavbě budovy E řešila parkovací místa pro veřejnost i obyvatele v okolí. Zeptal se, zdali někdo jedná s obyvateli v okolí a také, jak to bude se stavbou parkovacího domu.

Ředitel krajského úřadu Zdeněk Kadlec odpověděl, že než se začal měnit systém parkování v Jihlavě, tak závora potřeba nebyla. „Jihlava vytvořila zóny a vznikl větší tlak na tato parkovací místa. Začala se tam objevovat auta, která v místě parkovala dlouhodobě, některé tam byla i odstavená,“ uvedl Kadlec.

Albert Na Slunci umožňuje zákazníkům zaparkovat auto až na dvě hodiny zdarma. Někteří tuto plochu berou jako odstavné parkoviště.
Řidiči v Jihlavě se snaží vyzrát na modré zóny. Parkují i proti předpisům

Podle něj hejtmanství splnilo závazek, který se týkal parkovacích míst pro obyvatele okolních domů. Po dostavbě budovy E totiž zaměstnanci a návštěvy krajského úřadu uvolnili parkoviště na druhé straně silnice, u budovy pojišťovny.

Parkoviště u budovy E by měla uzavřít závora, která pustí auta na základě jejich registrační značky. Zvednout půjde také čipem, případně po komunikaci se službou na vrátnici. „Bude to prostor pro nás, stejně jako podzemní parkoviště a nádvoří sídla kraje,“ řekl Kadlec.

Obžalovaná Jana R. před Krajským soudem v Brně.
Závěrečné řeči v případu vraždy metanolem v Jihlavě zazní ve středu

Hejtman Vítězslav Schrek vysvětlil, že nyní není instalace závory na pořadu dne. „V tuto chvíli bychom rádi nechali statutární město Jihlava dokončit celý systém parkování, který ukáže využitelnost a potřeby,“ oznámil hejtman.

Opoziční zastupitel Radek Zlesák chtěl, aby na parkovišti byly volné hodiny pro veřejnost. „Není nic horšího, než když o víkendu vidíte prázdné parkoviště vybudované za veřejné peníze,“ prohlásil Zlesák. Ředitel krajského úřadu Kadlec mu odpověděl, že když na parkoviště o víkendu vjede auto, které tam zůstane i v pondělí, bude obtížné ho dostat pryč. „O víkendu ale takový přetlak není. Minimálně na té ploše, která je provizorně zpevněná, jsou poměrně rozsáhlé plochy, kde je možné zaparkovat,“ usoudil Kadlec.

Zdroj: Deník/Martin Singr

Právě na tomto pozemku by v budoucnu mohl stát parkovací dům, kraj téma řeší mimo jiné i s ministerstvem financí. „Volná plocha je stále rezerva pro výstavbu parkovacího domu. Zatím funguje jako provizorní parkoviště. Někdy je to o tom, že se umažou boty nebo auto, ale ta plocha je volně využitelná pro veřejnost,“ uzavřel Kadlec.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: VIDEO: Pro dávky na novou adresu. Úřad práce se bude v Jihlavě stěhovat

Zdroj: Deník/Martin Singr