Pár dní před otevřením parkoviště v Křížové ulici musel jeho majitel Petr Coufal nechat vyměnit poničenou závoru. „Ulomil ji v noci z pátku na sobotu zřejmě někdo, kdo se vracel opilý z hospody," vyjádřil se Coufal. Vandal byl zachycen kamerami, které parkoviště střeží. Pokud ho policie dopadne, nejspíš uhradí škodu čtrnáct set korun. Zatím ji však zaplatí pojišťovna.

Parkoviště zprovozní majitel v úterý odpoledne. Předtím bude ještě opatřeno cedulemi, že je střežené kamerami. „Cedule sice na parkovišti stále chybí, ale myslím si, že by vandaly stejně neodradily. Opilci by asi neluštili, zda jsou na parkovišti kamery či ne," okomentoval Coufal.

Zničených závor bude spíš přibývat

Policie se vandalismem v Křížové ulici zatím nezačala zabývat. „Případ ještě nemáme nahlášen. Objektů střežených závorami je po Jihlavě více, ale žádný podobný přestupek jsme zatím nevyšetřovali," řekla mluvčí jihlavské policie Jana Kroutilová. Coufal se naopak obává, že k podobným incidentům v budoucnu docházet bude. „Parkoviště bude ještě osvětleno a pokud bude tento viník dopaden, snad to i některé další odradí. Musím však s podobnými případy počítat," uzavřel Coufal.

V nedalekém Pelhřimově jsou dvě městská parkoviště také zajištěna závorami. I ty byly dříve často terčem útoků. Zvláště po instalaci nového systému závory provokovaly. „První rok po zprovoznění parkovišť nám vandalové zničili asi šestnáct závor. Teď už k tomu nedochází. Lidé si zvykli a berou je jako součást města," řekl místostarosta Pelhřimova Tomáš Dufek. Většinou však agrese nepřicházela ze strany řidičů, ale od lidí navracejících se nad ránem z hospod. „Vandalové řádili vždy v noci. Zřejmě si tak opilí mladíci dokazovali svou sílu," dodal Dufek. K zastavení ničení městského majetku vedlo především chycení několika viníků. Dopomohly k tomu kamery umístěné na parkovištích.

Pokud bude kamerový záznam z nového jihlavského parkoviště kvalitní, bude i šance na dopadení viníka výrazně vyšší.

IVANA HOLZBAUEROVÁ