To jsou některé z návrhů, co udělat s prostorem starého zimního stadionu poblíž Belpské lávky 
v Hradecké ulici v Telči. K tomu, co na místě časem vznikne, se nyní ve veřejné diskusi mohou vyjádřit obyvatelé města. Čas na to mají do konce června. Zastaralý zimní stadion letos nahradí moderní ledová plocha, která pomalu začíná růst u fotbalového hřiště v Tyršově ulici.

„Já bych uvítal, kdyby se 
v Hradecké ulici udělalo parkoviště pro náměstí, tedy pro tamní obyvatele, návštěvníky města i majitele ubytovacích zařízení. Ale aby se zároveň na náměstí výrazně omezil počet aut, co tam nyní stávají. Náměstí by se velmi ulehčilo, je to opravdu velký problém. Nejvíce samozřejmě přes léto, v době hlavní turistické sezony," řekl Aleš Wimmer s tím, že vybudování nového parkoviště by nebylo tolik nákladné jako jiné varianty. „Dva tři roky by to tak mohlo na zkoušku fungovat, a tak by se zjistilo, co a jak dál se dá ještě změnit nebo vylepšit," doplnil Wimmer.

Nápad s parkovištěm se líbí i další obyvatelce Telče Aleně Bláhové. „O této variantě se mezi lidmi mluví hodně. Slyšela jsem o tom, že by tam mohl být i parčík. To mi přijde zbytečné, nedaleko je velký zámecký park, parků a zeleně je ve městě dostatek. V místě jsou i nějaké budovy. Ty by se daly využít například pro podnikatelskou činnost," uvedla Bláhová.

Naopak ředitel nedaleké střední školy Stanislav Máca s vybudováním plochy pro parkování nesouhlasí. „Toto řešení se mi nelíbí. Já bych byl rád, kdyby tam vznikla odpočinková zóna s lavičkami, jezírkem, zelení a dětským hřiště, kde by se scházely maminky s kočárky," vyjádřil se k aktuálnímu tématu Máca.

Plánek lokality s technickým údaji lidé najdou na webu města na internetové adrese www.telc.eu/zimak nebo v informačním centru na náměstí. „Své písemné podněty, jak toto místo znovu oživit, mohou lidé odevzdat v informačním centru nebo je zaslat na adresu zimak@telc.eu. Termín je do konce června. Vedení města takto dává prostor, aby se obyvatelé mohli vyjádřit. My jim nic vyloženě vnucovat nechceme," sdělil starosta Roman Fabeš. A dodal, že podmínkou pro přijetí návrhu je uvedení jména a adresy zpracovatele návrhu, aby se podnět dal dále rozpracovávat.

Následně na radnici všechny podněty vyhodnotí a vznikne 
z nich předběžná studie. „Předpokládám, že studii zveřejníme v září a proběhne k ní veřejné projednání," informoval starosta. K záměru se budou chtít vyjádřit i telčští památkáři, jejich sídlo je hned vedle starého stadionu. V místě býval upravený parčík, je možné, že i ten by se tam mohl v nějaké podobě vrátit.

Po tom, aby se do dění ve městě více zapojili samotní obyvatelé, dlouho volají někteří zástupci opozice. „Tuto aktivitu radnice velmi vítám 
a těším se na nápady i na následné veřejné projednávání. Bylo by dobré teď postupovat stejně i v případě bývalého autobusového nádraží, které také není zcela využité, a myslet při posuzování došlých návrhů na obě lokality najednou," řekl zastupitel Jiří Pykal (Společně pro Telč – Piráti a Zelení).
Jemu by se v Hradecké ulici líbilo hodně zeleně a prostor pro sportovní a společenské aktivity, například hřiště na petanque či kuželky, skupinkově umístěné lavičky a posezení, stojany pro cyklisty, případně i minitržnice. „Parkoviště udělat jen v případě, že auta bezpodmínečně zmizí 
z náměstí, a to pouze na menší části plochy nebo nejlépe podzemní," dodal Pykal.

Starý zimní stadion provozoval SK Telč, novou ledovou plochu postaví a bude provozovat firma H plus H Technika. „Nám ubude problematický provoz stadionu a starost 
o budovy, které přejdou pod město. Jinak se pro nás nic nemění. Díky nové moderní ploše dojde k rozvoji tohoto sportu, mohla by v Telči konečně vzniknout i hokejová soutěž pro děti, což dosud nebylo možné," popsal Lukáš Mazal 
z SK Telč.

Nový zimní stadion se bude stavět do podzimu. Město počítá s tím, že bude fungovat od prosince, tedy od nové sezony.