Jihlava se musela nějak postavit k situaci, kdy je zhotovitel, firma PSJ, v insolvenci. Ukončení smlouvy bylo očekávaným krokem, jednání však pokračují. „Práce úplně ustaly již v říjnu. Město se rozhodlo vypovědět smlouvu a teď děláme všechny kroky k tomu, abychom si mohli předat staveniště,“ potvrdil náměstek Petr Laštovička (ODS).

„Ukončení smlouvy umožní, aby mohlo dojít k ocenění prací, které tam byly provedeny. Budou ale účtována i penále,“ vysvětlil náměstek Jaromír Kalina (KDU-ČSL). Nyní bude třeba přepracovat dokumentaci a vysoutěžit nového zhotovitele na práce, které ještě nebyly provedeny. „V tuto chvíli je nejdůležitější, abychom si prohlédli staveniště a mohli navázat novou projektovou dokumentaci,“ dodala primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava). Předpokládá, že se práce opět rozeběhnou během dubna či května.

Z jednatřiceti milionů korun město zaplatilo faktury zhruba za dva miliony korun. „Ostatní platby byly v návaznosti na situaci zastaveny,“ dodal Laštovička. Dotace ve výši třináct milionů korun by být ohroženy neměly. „V rámci daného dotačního programu mají problémy s čerpáním všichni a to by mohlo být bráno na zřetel. Ale resumé zatím nemáme,“ podotkl Kalina.