Přípravy na vyhledávané jízdy parních vlaků na trase mezi Telčí, Třeští, Kostelcem a Slavonicemi jsou v plném proudu. „Sháníme, co se kde dá, například ještě nemáme pořádně připravené plakáty," řekl Jan Vyhlídal, předseda společnosti Telčské místní dráhy. Do zahájení Parního léta již zbývá necelých čtrnáct dní.

Organizátoři akce i příznivci parních vlaků musí doufat, že se nebude opakovat situace z loňského roku, kdy Parní léto výrazně narušila nehoda, ke které došlo při převážení parního vlaku s lokomotivou Kačenkou do Telče. Historický vlak vykolejil. Lokomotiva s pěti vagony se ocitla mimo koleje. Nebyla schopna další jízdy, a první víkend takzvaných nostalgických jízd se tak vůbec nemohl uskutečnit. Zbytek parního léta zachránila o něco mladší parní lokomotiva Skaličák, kterou vypůjčilo železniční muzeum z Lužné u Rakovníka.

Obavy, že by se mohla situace z loňského léta opakovat, si Jan Vyhlídal vůbec nepřipouští. „Kdyby člověk uvažoval takovým způsobem, to by ani nemohl ráno vstát z postele," prohlásil. Telčské místní dráhy nechystají žádná opatření pro případ, že by také letos došlo k nehodě.

Lokomotivu čekají poslední opravy

Letos bude brázdit trasu Slavonice – Kostelec opět lokomotiva Skaličák, která zachránila loňskou sezonu. Kačenka je stále v opravě. „Zbývá opravit ještě jedna náprava. Nyní čekáme, jestli se seženou peníze," uvedl Jan Vyhlídal. Havarovaná lokomotiva tak letos určitě ještě jezdit nebude. Všichni doufají, že pokud se seženou peníze na dokončení její opravy, mohla by opět vyjet příští rok.

Pokud vše půjde dobře, uskuteční se první letošní jízda parního vlaku v sobotu 28. července. Parní léto bude zahájeno slavnostním otevřením muzejní expozice o železnici na vlakovém nádraží v Hodicích.

V sobotu 11. srpna se uskuteční Velká jízda historickým vlakem. „V rámci této jízdy bude k vidění bohatý kulturní program,"slibovala Michaela Marešová z Městského úřadu v Třešti. Mezi doprovodnými akcemi nebudou chybět divadlo, soutěže, dílny pro děti ani hudba. V Třešti plánují v tento den otevřít muzeum radiomotorů.

BLANKA FIŠAROVÁ