V jihlavské zoologické zahradě nyní začala výstavba velkého tropického pavilonu, kde návštěvníci najdou hlavně plazy. Zatím jsou vidět jen základy stavby, nová expozice bude dokončena až během příštího roku. Návštěvníci si ji nejspíše poprvé prohlédnou až v roce 2015.

Už nyní se ale mohou těšit na obrovský pavilon ve stylu džungle, kde nebude chybět část vraku letadla zarostlý vegetací, řeka s mohutnými kmeny plná krokodýlů, umělý vodopád, lidožroutský domeček a další zajímavosti.

„Návštěvníci se v novém pavilonu plazů projdou vlastně po všech kontinentech, tato expozice není věnována žádnému konkrétnímu světadílu. Kromě plazů tam uvidí například i nejrůznější druhy hmyzu, obří pavouky, stonožky nebo šváby," řekl architekt Jaroslav Huňáček, který je autorem všech nových pavilonů v zoo.

Domov pro gibony

Těsně před dokončením je v současnosti také nová expozice Asie, kterou budou obývat erbovní zvířata jihlavské zoo giboni zlatolící. Architekt Jaroslav Huňáček pavilon pojal tak, že dřevěný domek vyrůstá na rozvalinách známého khmérského chrámu Angkorwat v severním Laosu. „Giboni jsou zatím dočasně umístěni v expozici afrických primátů. V novém pavilonu Asie budou ve dvou voliérách žít dvě rodiny, tedy dva páry gibonů se svými mláďaty. V pavilonu bude pak už jen jedna malá voliéra, jaké zvíře ji bude obývat, to se zatím neví," uvedla ředitelka zoo Eliška Kubíková.

Expozice Asie a expozice plazů jsou posledními stavbami, které se v jihlavské zoo dělají v rámci projektu Zoo pěti kontinentů za přibližně 135 milionů korun. Pavilon plazů ve stylu tropické džungle je ze všech nových staveb největší a nejnákladnější.

K Zoo pěti kontinentů dále patří expozice africké savany a afrických kopytníků, expozice afrických primátů, expozice hyen a expozice australské farmy. Všechny byly postupně otevřeny během letošního roku a podle ředitelky zoo mají u návštěvníků velký ohlas.

Vyšší návštěvnost

„Návštěvnost jiných podobných zařízení v letošním roce spíše klesá a naše se mírně zvedla. Připisujeme to tomu, že už lidé zareagovali na to, že máme nové expozice a zajímavosti," uvedla. Jen v červenci prošlo branami zahrady 69 600 lidí, pro tento měsíc rekordní počet v její více než padesátileté historii.

Největšími lákadly jihlavské zoo se stali hlavně tři žirafí mládenci Paul, Zuberi a Manu a samička tygra sumaterského Cinta, která se narodila v březnu a symbolicky ji pokřtil Zlatý slavík Tomáš Klus.

ZUZANA MUSILOVÁ + ČTK