Zakladatelka Českého centra pro investigativní žurnalistiku, která pracovala například na známé kauze Panama papers, popisovala, jak vypadá mezinárodní síť investigativních novinářů a uvedla některé z kauz, kterým se věnovala.

S přítomným publikem také debatovala o stavu českých médií. „Když se novináři spojí a vypustí jednu větší kauzu místo patnácti malých, má to větší dopad. Práh citlivosti čtenářů se pořád posunuje,“ upozornila na situaci, kdy se každé médium snaží přijít se zprávou jako první, aniž by novináři všechny skutečnosti řádně ověřili.

Kuciak pracoval s nadšením

Největší prostor dostal na setkání novinář Ján Kuciak. Od jeho vraždy uplynul přesně rok. „S Jánem jsme si byli velice blízcí. Měl v plánu na Slovensku založit podobné centrum investigativní žurnalistiky,“ uvedla Holcová. Vzpomíná na něj jako na člověka, který pracoval s obrovským nadšením.

„Spolupracovali jsme na kauze, která odhalila spojení tehdejšího předsedy slovenské vlády Roberta Fica s mafií. Jána zavraždili ještě před tím, než jsme to stihli vydat,“ popsala novinářka. Že by skutečnostem, které zjistili, byla věnována velká pozornost, Kuciak ani Holcová nevěřili. „Přesně si vzpomínám na scénu, kdy jsme se o tom bavili. Shodli jsme se, že se prakticky nic nestane.“

Online mapa MHD v Jihlavě.
Mapa ukazuje, kde se aktuálně pohybují spoje MHDSituaci zásadně změnila vražda mladého novináře a jeho snoubenky. Jeho texty začaly slovenskou společností rezonovat. „Když jsem se o vraždě dozvěděla, nebyla jsem schopná normálně fungovat,“ svěřila se. Spolu s rodinou dostala policejní ochranu. „Na několik týdnů nás odvezli do domu uprostřed lesa. Telefony i počítače jsme museli nechat doma, aby nás nebylo možné vystopovat,“ řekla.

Policisté mají jedinou šanci

Podnikatel Marián Kočner, který měl objednat Kuciakovu vraždu, nebyl dosud odsouzen. „Policisté ví, že mají jednu šanci. V momentě, kdy by v případu udělali jediné pochybení, byť jen procesní, tak je venku a uteče,“ upozorňuje k délce řízení Holcová.

Slovenské policii, která jí v souvislosti s vyšetřováním za podivných okolností zabavila také mobilní telefon, vůbec nedůvěřovala. „Jeden z vyšetřovatelů, který informace z šetření případu vynášel, byl vyměněn. Moje důvěra se tak pomalu navrací,“ uzavřela investigativní novinářka.

Zbytky račích těl na pařezu.
OBRAZEM: Kdo může za úhyn raků? Podle ochránců přírody norek