Celkem 37 modelů bojové techniky a letadel se sešlo na 30. ročníku memoriálu Gerharda Bratrschovského v Jihlavě. Pod tímto názvem se skrývá soutěž plastikových modelářů, kterou pořádá jihlavský klub. Soutěž byla otevřená pro širokou veřejnost a kdo chtěl uspět, musel přinést do detailu propracovaný model. Akce se konala v Domě dětí a mládeže v Jihlavě.

O náročnosti svědčí i bodové ohodnocení absolutně nejlepšího soutěžícího. Putovní pohár pro nejlepšího si odnesl Petr Klíma, který za svůj model německého stíhacího letounu Messerschmitt získal 86 bodů z maximálních 100 bodů. „Modely hodnotíme v celé řadě aspektů. Ohodnotit jeden model trvá od pěti do patnácti minut podle náročnosti," vysvětlil za pořadatele z Klubu plastikových modelářů Jihlava Pavel Slavík.

Stovky hodin

Rozhodčí musí ohodnotit nejen to, jak se model shoduje se svou předlohou, ale i to, jak je proveden, zda jsou spáry tak, kde mají být, zda je barva správně položena, zda nejsou na modelu nepřesnosti a podobně. I proto někteří soutěžící nad sestavováním tráví desítky hodin času.

Podle současného předsedy jihlavského klubu Milana Doležala se délka sestavení jednoho modelu pohybuje od deseti do stovky hodin. „Jednoduchý model z krabičky máte hotový třeba za deset hodin, pokud už máte doplňky a jde o složitější stavebnici, tak tam se čas může pohybovat až kolem stovky hodin," upřesnil Doležal.

Klub plastikových modelářů má v současné době podle svého předsedy asi dvacítku členů. „Občas někdo odejde nebo nám předloni zemřeli dva členové. Ale i noví členové přichází," uvedl k fluktuaci v klubu Doležal. Společně se schází jednou za čtrnáct dní v hospůdce, aby si pověděli, co je nového. „Modelařina je individuální záležitost, každý má doma nějaký svůj koutek, kde si lepí. Proto se scházíme spíše na přátelské posezení a abychom si řekli, co se děje," dodal Doležal, který se modelařině věnuje několik hodin týdně.

Modeláři, kteří v soutěži uspěli, si domů za první místo odnesli zlatého ježka. Za druhé a třetí místo byla stříbrná a bronzová bodlina. Cena útěchy nechyběla ani pro modeláře, který odešel s nejmenším bodovým ohodnocením. Pro toho byla připravená lahev slivovice.

Mezi soutěžícími chyběla žena. „Je pravda, že žen je málo. Ale když už se nějaká objeví, tak bývají úspěšné," poznamenal závěrem za organizátory Pavel Slavík.