Velký Beranov, Luka nad Jihlavou, Kozlov, Vysoké Studnice a Bítovčice. Zástupci těchto pěti obcí se v úterý sešli u starosty v Lukách nad Jihlavou, aby společně promysleli, s jakými požadavky se obrátí na Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK).

Z něj totiž ke konci loňského roku těchto pět obcí vystoupilo, ale dosud se nedomluvily na majetkovém vyrovnání. Původní návrh SVAKu na vyrovnání obce odmítly, proto se na svaz do několika dnů obrátí se svým návrhem na vyřešení problému.

„Budeme chtít vydat společný vodovod, ze kterého odebíráme vodu ve všech zmíněných obcích," potvrdil starosta Luk nad Jihlavou Viktor Wölfl. SVAK operuje s tím, že vodovod je ve společném majetku, ale podle Wölfla a starosty Velkého Beranova Jána Plevčíka nic nebrání tomu, aby SVAK vodovodní infrastrukturu včetně dvou vodojemů a čtyř funkčních vrtů obcím vydal.

„Na této vodárenské infrastruktuře participujeme pouze my. Nikdo z dalších obcí ve SVAKu z něj vodu nebere, tak nemá logiku, aby zůstával svazku," myslí si Wölfl.

Dvě větve vodovodu

Starosta Plevčík vysvětlil, že jde o dvě vodovodní větve. Obě začínají ve Velkém Beranově. „Jedna větev vede přes místní části Bradlo a Jeclov do Luk, Bítovčic a Vysokých Studnic. Druhá větev potom přes dálniční policii do Kozlova," vyjmenoval Plevčík. Ten už předtím dodal, že se mu nelíbí, že v návrhu ze SVAKu měla obec platit přes dvacet tisíc korun jako kompenzaci za vystoupení ze svazu.

„Už je to dlouhé, žádost o vystoupení jsme podali loni v červnu, ke konci roku jsme vystoupili a zatím se nic neděje. Už bychom to rádi měli vyřešené," dodal Plevčík.

Loucký starosta dostal důvěru od ostatních obcí a bude to on, kdo žádost SVAKu odešle. Má na to dva týdny, stihnout to chce však dříve. „Do týdne bychom náš návrh chtěli SVAKu předat," uvedl Wölfl.

Kromě vodovodu trápí Luka také kanalizace. Zatímco ostatní obce tento problém příliš netíží, Luka nad Jihlavou budou se SVAKem řešit také kanalizaci.

Předsedou SVAKu se stal v loňském roce Roman Fabeš, starosta Telče, který ve funkci vystřídal Jiřího Vlacha. Deníku se v úterý nepodařilo předsedu Fabeše kontaktovat. Ve Svazu vodovodů a kanalizací je po prvním lednu pětadvacet členů, tedy o šest méně než v loňském roce.