Ministerstvo průmyslu a obchodu by mělo do konce listopadu předložit vládě studii, která se zabývá možnostmi využití ložiska uranové rudy u Brzkova. Vyplývá to z informací tiskového odboru ministerstva.

„Petice má průvodní dopis, kde je napsáno, že níže podepsaní lidé nesouhlasí s otevřením dolu tady v Brzkově," uvedla Vencová.

Spolek Naše budoucnost bez uranu vznikl poté, co se letos na jaře objevily zprávy o tom, že Ministerstvo průmyslu zvažuje zahájení těžby u Brzkova. Lidé, kteří se záměrem nesouhlasí, se začali pod petici podepisovat koncem června. Archy byly kromě Brzkova dostupné i v nedalekých městech Polná a Přibyslav a v obcích kolem těchto měst.

Na pochodu proti uranu, který se v Brzkově konal v září, se sešlo kolem 150 lidí. Spolek ještě připravuje další akce. V listopadu se uskuteční dvě besedy o možných dopadech těžby uranu, na nichž kromě ekologů slíbili účast i zástupci ministerstva průmyslu. V Polné se beseda uskuteční 13. listopadu a o den později bude v Přibyslavi. Ještě předtím by měly všechny domácnosti v těchto městech, v Brzkově a v sousední Věžnici dostat od spolku do schránek informační letáky.

Studii proveditelnosti využití brzkovského ložiska zpracoval pro ministerstvo státní podnik Diamo, který těží uran v Rožné na Žďársku. V Rožné je poslední fungující uranový důl ve střední Evropě, zásoby rudy tam však docházejí. U Brzkova by měla těžba zaměstnávat stovky horníků asi 16 let.