Tisíce podpisů proti měření hluku sesbíraných v jihlavských restauracích a hospodách jsou na pravém místě. Iniciátoři petice „Ne likvidaci pořádání kulturních akcí pod širým nebem" v úterý v 15.30 hodin podpisové archy předají hlavnímu hygienikovi České republiky Vladimíru Valentovi .

Celkem je na arších 17 500 podpisů. Petice požaduje změny v zákoně o ochraně veřejného zdraví.

„Chceme touto peticí podpořit schválení pozměňovacího návrhu k novele zákona o ochraně veřejného zdraví, který ve shodě s naším názorem vypracovalo Ministerstvo zdravotnictví. Tento pozměňovací návrh si osvojil místopředseda Výboru pro zdravotnictví Vít Kaňkovský a předloží jej na jednání zdravotního výboru Sněmovny 8. ledna," řekl za iniciátory petice hlavní organizátor Vít Černík.

Petici v Jihlavě organizoval kvůli neustálému měření hluku na kulturních akcích a následným pokutám jihlavský pivovar. Podle něj jsou limity hluku pro jednorázové akce pod širým nebem nesplnitelné. Za jejich nedodržení může být pořadateli kulturní akce při opakovaném překročení udělena pokuta až do výše dvaceti milionů korun.

Petice proto vyzývá k převedení kompetence v posuzování dodržování hlukových limitů na obce, které by, pokud o kulturní akci stojí, měly možnost udělovat krátkodobé výjimky. V současnosti mohou být kulturní akce sankcionovány za překročení hlukových limitů krajskými hygienickými stanicemi.

„Dané limity je však během hudební produkce nemožné splnit. Limit 35 decibelů pro noční dobu se rovná například šumění lesa. Pokuta 420 tisíc korun, jako dostal v roce 2013 festival Mighty Sounds, může vést k likvidaci kulturních akcí. V případě jihlavského pivovaru dokonce ke zrušení akcí na základě překročení limitů již došlo," řekla další z organizátorů petice Markéta Štěchová.

Petici proti měření hluku podepsal v Jihlavě například Martin Novotný. Ten je rád, že petice putuje k hygienikům. „Snad jsem ji nepodepisoval zbytečně. Moc mě mrzí, že se v Jihlavě najdou lidé, kterým kultura vadí natolik, že pořadatele udávají hygieně. Vždyť se jedná jenom o pár dní v roce, a to se dá vydržet. Snad se zákon změní," uzavřel Novotný.