Píše se v ní: „My, níže uvedené sportovní organizace, nesouhlasíme se systémem rozdělování finanční podpory města Jihlavy na sportovní a volnočasové aktivity a požadujeme, aby město podporovalo tyto aktivity standardním a transparentním systémem, který bude založen na spravedlivé podpoře všech pravidelných sportovních a volnočasových činností dětí a mládeže. Dále požadujeme, aby Jihlava podporovala i provozní náklady sportovišť tradičních sportovních organizací, které slouží k pravidelné činnosti obyvatel města a aby tento požadavek byl doplněn do sportovní koncepce města Jihlavy.“

„Petice ale není zaměřena proti městu, hokeji či fotbalu, jak by si někdo mohl myslet,“ upozornil jednatel Tělocvičné jednoty Sokol Martin Zuzaňák. Jejím cílem je pouze zjištění názoru jihlavských občanů. Sbírání podpisů začalo na konci minulého týdne.

„Podpisy na petiční archy budeme sbírat až do jedenáctého prosince,“ řekl za iniciátory petice Jiří Procházka, ředitel Sportovního klubu Jihlava.

Několik organizací

Petiční archy nyní putují po celé Jihlavě. Většinou je u sebe mají jednotliví členové sportovních klubů. Do akce už se zapojilo na deset jihlavských sportovních klubů.

Kromě Sportovního klubu Jihlava a Tělocvičné jednoty Sokol ji podporuje i Tělocvičná jednota Sokol Bedřichov, Tělovýchovná jednota Start Jihlava, Tenisový klub ČLTK Jihlava a další.

Celkový počet lidí, kteří se do petice zapojí, by měl být znám v pondělí 14. prosince. Po sečtení hlasů se rozhodne, co bude s peticí dál. Pokud organizátoři vyplněné petiční archy přinesou na jihlavskou radnici, bude se peticí zabývat rada města. „Jaký bude výsledek jednání, v tuto chvíli ale říct neumím,“ doplnil náměstek primátora Radek Vovsík (ODS).

Vedení Jihlavy o existenci petice na podporu neprofesionálního sportu už ale ví. Klub ODS se jí bude zabývat v pondělí. Řešit by ji mohly i politické kluby ČSSD a KSČM.