Film o cestě šesti jihlavských rybářů do Norska měl být road movie, místy ale připomínal spíše komedii. Diváci, kteří často rybáře osobně znají, se hlasitě smáli. „Hloubka je tady dobrá, jen ryby jsou blbý,“ byla jedna z vět, která se do filmu dostala a pobavila.

Některým pak zatrnulo, když viděli, jak si Petr Przybyla zvaný Vejtaha probodl háčkem na ryby prst na ruce. Jeho kolegové pak řešili, jak ho dostat ven a nakonec se jim to podařilo. Na tuto událost přišla řeč při závěrečné besídce s herci. „Je to jednoduchý, tahal jsem asi pátou rybu, byla blbě chycená, upadla, háček odletěl a chytil jsem největší rybu,“ vyprávěl sám hlavní protagonista. „Já jsem totiž ve znamení ryb a měřím metr devadesát čtyři,“ vysvětlil vzápětí.

Zdroj: se souhlasem Aerofilms

Film také ukazuje boj s rybou, který trval čtyři hodiny. Nakonec skončil neúspěšně a zkušený rybář Jaroslav Dorážka z toho byl hodně špatný. Jak následně rybáři zjistili, měl na vlasci zřejmě mimořádně ceněné ryby - halibuta, možná mořského ďasa s váhou několik desítek kilo. Film ukazuje i telefonát Jaroslava s kamarádem, který tentokrát nemohl jet. Ten ho utěšuje, že stokilová ryba by mohla převrhnout loď. Je tedy možná dobře, že se nepodařilo jí ulovit.

Na jihlavskou premiéru filmu Svéráz českého rybolovu ani nemohlo přijít více lidí. Bylo vyprodáno. A to i díky tomu, že majitel Pivnice U Jízdárny a zároveň jeden z rybářů Miloš Plott jezdil pro lístky. „Naši kamarádi jsou trochu pohodlnější, vždy jsme se zeptali, kdo by šel a otočili se autem pro lístky. Takhle se jezdilo každý den, vykoupili jsme odhadem čtyři řady,“ usmál se po filmu.

I když dle jeho slov zdravá základna na filmu byla, nedostalo se na všechny, jejich kamarádi tak přijdou na reprízu, která bude sedmého srpna. A pak budou mít zájem film vidět i lidé z Plander, kteří znali jednoho z rybářů, Pavla Šťastného. Ten se premiéry nedožil a účastníci spolu se štábem České televize mu film věnovali. „Dokud budou chodit lidé, ve flexibilním programování necháváme volná místa, abychom mohli film neomezeně přidávat,“ slíbil provozovatel kina Jiří Šamonil a dodal, že je pro něj velká čest mít film zrovna v Kině Dukla.