Do konce listopadu bude dokončena modernizace areálu fotbalového hřiště v Třešti v ulici Josefa Hory. Posledním krokem je nahrazení stávajícího pískového hřiště umělou trávou třetí generace. Práce za 14,1 milionu korun začnou už v příštím týdnu. Pokládat umělý koberec bude firma Sporttechnik Bohemia.

„Stávající pískové hřiště má menší rozměr, než bude mít nové hřiště s umělým povrchem, proto v tuto chvíli upravujeme rozměry písku. Z jedné strany ho rozšiřujeme blíže k základní škole a z druhé strany ke střední škole a učilišti," poznamenal k investiční akci města starosta Třeště Vladislav Hynk. Hřiště bude mít celkové rozměry 61 krát 99 metrů s tím, že se v tomto rozměru už počítá s několikametrovými výběhy po stranách hřiště.

Náklady na nové hřiště pokryje z 9,9 milionu korun dotace z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Zbylé 4,2 milionu korun zaplatí Třešť z městské kasy. Peníze z ministerstva už má město na svém účtu, takže nic nebrání tomu, aby stavební firma s přestavbou hřiště v příštích dnech začala.

Náhradní plocha pro fotbalisty

Areál bude využívat především fotbalový oddíl TJ Slavoj Třešť, ale určeno bude také k užívání široké veřejnosti. „Využívat ho bude také základní škola, střední škola, jinak bude sloužit tréninkům fotbalistů a případným zápasům. Provoz bude nejen celodenní, ale také celoroční," doplnil pro úplnost Hynk.

Při zajištění vyhrnování sněhu se bude moci hrát na umělé trávě také v zimních měsících. Součástí bude také umělé osvětlení, které umožní hrát i ve večerních hodinách. V případě podmáčeného a nepřizpůsobivého terénu na travnatém hřišti bude umělý povrch také sloužit jako náhradní hřiště pro fotbalové zápasy.

„Umělá tráva bude vybavena systémem, který bude zachytávat dešťovou vodu. Tak aby voda z hřiště nestékala do přilehlých ulic města," uvedl technické náležitosti nové trávy třetí generace starosta Hynk.

Do budoucna město uvažuje i o tom, že užívání hřiště bude zpoplatněné. „V tuto chvíli nám to dotace z ministerstva neumožňuje, ale budeme o tom jednat. Předpokládám, že škola a místní kluby budou moci trávu užívat zdarma, pouze kdyby chtěl umělou plochu pronajmout někdo přespolní, bylo by to za poplatek," poznamenal k tomu Hynk.

Poslední, co v areálu fotbalového hřiště v Třešti chybí, je dětské hřiště. Ale i to by mohlo v příštím roce v těsné blízkosti plochy vyrůst. Sloužilo by dětem ze třídy mateřské školy, která je zřízena na základní škole v ulici Josefa Hory, a také by ho využívali rodiče s dětmi, které přijdou na fotbalový zápas.

V poslední době bylo v areálu zmodernizované hřiště na míčové hry, zateplená budova TJ Slavoj Třešť a celý areál bude i nově oplocen.

IVA BÍNOVÁ