Závodníci i diváci uvidí něco, co v Jihlavě ještě nebylo. Akce se v bývalém vojenském areálu na okraji krajského města Vysočiny uskuteční o Velikonocích, v pátek 10. a v sobotu 11. dubna. Vítěz závodu bude hodně šťastný, vyhraje totiž startovné na zmíněný Malajský závod v hodnotě přes sto tisíc korun.

„Bude to hodně atraktivní a akční podívaná, na mokřadech nic takového dosud nebylo. Zatímco běžně jsou závody postavené tak, že posádka nesmí během ježdění po jednotlivých stanovištích vystupovat z auta, a pokud uvízne, v podstatě končí, tak tady právě bude muset být hodně aktivní. Inspirovali jsme se přímo v Malajsii, kde jsme byli jako diváci. Ale rádi bychom tam vyrazili i jako závodníci,“ říká organizátor Pístovských mokřadů Tomáš Kratochvíl.

Na Velký pátek 10. dubna je v plánu slavnostní ceremoniál na jihlavském Masarykově náměstí, se představí závodníci se svými terénními vozy. Potom se přesunou do areálu na okraji Jihlavy, kde je čeká mimo jiné i noční závod. Závodit se bude po celou sobotu. „Jde o nominační závod pro celou střední Evropu, máme přislíbené i posádky z Maďarska nebo ze Slovenska. Rádi bychom pozvali i organizátora malajského trophy závodu, jednoho z deseti nejtěžších na planetě, kterému bychom rádi ukázali, jak to děláme u nás,“ doplnil další informace Kratochvíl.

Ježdění uprostřed džungle je náročnou záležitostí. Rozpočet čtyřčlenné posádky, která do terénu v Asii vyrazí, čítá kolem milionu korun. Je třeba s sebou vzít jak závodní auto, tak doprovodné vozidlo, které týmu zajišťuje veškerý servis.

Divácky atraktivní budou i další akce na Pístovských mokřadech. O víkendu 6. a 7. června to bude demolition derby. Tam se lidé vyřádí v autech, která už mají to nejlepší za sebou a čeká je likvidace. O víkendu 5. a 6. září organizátoři chystají podzimní Pístovské mokřady, kdy se závodníci utkají v závodech v rámci Mistrovství České republiky v offroad trialu. Poslední akcí, kde ještě není stanovený přesný termín, je crossový běh. Tedy lahůdka pro ty, kteří rádi běhají bahnem, přes překážky a zdolávají další náročné výzvy.

„Letošní novinkou je také to, že terénní auta mohou na Pístovských mokřadech jezdit celoročně, už neplatí omezení v období od dubna do října. Je nutné zdůraznit, že je nutné dodržovat určitá pravidla s ohledem na faunu, jež v chráněné lokalitě žije,“ uzavřel Kratochvíl.