Lidem z Pístova a okolních vesnic opět zhasla naděje na opravu úseku nebezpečné silnice z kostek, která do jejich domovů vede z Jihlavy. Jihlavské zastupitelstvo totiž na svém středečním zasedání neschválilo převzetí krajské silnice Jihlava Pístov Popice do svého vlastnictví.

To je přitom podmínka kraje, po jejímž splnění ze strany města má dojít k opravě zmíněné silnice, včetně výměny kostek za asfalt. Za novou silnici Pístovští i lidé z okolních obcí bojují už dlouho. Nepomohla ani loňská petice Nechceme kostky, chceme asfalt. Naposledy se téma nebezpečné komunikace řešilo letos v červnu na besedě přímo v Pístově. „Tento záměr jsem na zastupitelstvu předložil na základě slibu z červnové besedy. Přes zastupitelstvo to neprošlo ze zřejmých důvodů převzetí této silnice by zatížilo rozpočet města, peníze navíc na správu této silnice nám totiž nikdo nedá. A my opravdu donekonečna nemůžeme přebírat další a další silnice od kraje, na to nemáme," řekl náměstek primátora Josef Kodet.

Ten dodal, že své rozhodnutí předají krajským úředníkům se žádostí, ať kraj silnici ve špatném technickém stavu co nejdříve opraví. „Stále si stojíme za tím, že zrovna tato silnice není místní komunikací, jak tvrdí kraj, ale má stále krajský význam, a má se tudíž o ni i dál starat kraj," doplnil náměstek Kodet. „Naše stanovisko je stále stejné. Tato silnice pro nás není prioritou číslo jedna. Na celé Vysočině je řada dalších silnic v daleko horším stavu, které musíme řešit přednostně. Jednotlivé komunikace opravujeme podle jejich důležitost, tak, abychom zajistili chod celého kraje," zpražil naděje Pístovských náměstek hejtmana Libor Joukl.

Novinka ohledně „kostkované" silnice rozhodně nepotěšila obyvatele Pístova. „Postoj města byl dopředu jasný, což naznačoval náměstek Kodet i na červnovém setkání. Město nepřistoupí na podmínky kraje a ten jinou variantu nenabízí. Bohužel jsme tímto v začarovaném kruhu. Takže dál budou trpět naše vozidla, dál budeme mít strach sjíždět silnici při nepříznivém počasí a dál se budeme vyhýbat obrovských dírám nebo vymletým kostkám," zmínila Olga Hlochová z Pístova, jedna z iniciátorů loňské petice.

A dodala, že obyvatelé Pístova v nejbližší době zváží, jaké další kroky případně v této věci podniknou.

ZUZANA MUSILOVÁ