Své islandské dobrodružství Tomáš Kůdela přiblíží posluchačům, kteří se v sobotu 9. února sejdou v Kulturně vzdělávacím a informačním centru v Opatově. Přednáška začíná v osmnáct hodin.

„Že nám rozmary vodního živlu připraví příkoří i při cestování po souši, s tím jsem nepočítal. Překonávání brodu je často adrenalinový zážitek, při němž se člověk musí spolehnout jen sám na sebe,“ naznačil Tomáš Kůdela, jakou napínavou historku si tentokrát přivezl.

Tomáše Kůdelu moře přitahovalo od dětství. Zkraje dospělosti si pořídil windsurfing a za pomoci příručky se zcela sám naučil na windsurfovém prkně plachtit. Nejdříve na českých vodních nádržích a později i na moři ve vlnách.

„Fascinovala mne možnost využití větru k pohonu tohoto plavidla, která mi dávala pocit nezávislosti. Touha podnikat dlouhé plavby mne přivedla až k lodím," řekl Kůdela.

V roce 2002 po získání chorvatského průkazu Tomáš Kůdela začal na charterových lodích podnikat své plavby po moři. Za tu dobu uplul víc než 37 000 námořních mil a získal nejvyšší kapitánské oprávnění A velitele jachty oceánské plavby. Touha po zdolávání dlouhých etap ho přivedla i ke koupi vlastní lodě, aby byl opravdu nezávislý. Stal se jachtařským instruktorem a zkušebním komisařem MDČR.

„Nejvíce mne ovlivnila v roce 2016 sólová plavba severním Atlantikem, která trvala 24 dnů. V roce 2017 jsem při plavbě přes Biskajský záliv vedl posádku ve větru o síle 47 uzlů. Zažili tak podmínky, do kterých by se sami nevydali a zjistili, že i v na první pohled nepříznivém počasí se dá plout, pokud vědí jak," přidal jeden ze svých zážitků Kůdela.