Podle starosty Viktora Wölfla (STAN) jsou protipovodňová opatření důležitá, ještě větší význam však přikládá těm protierozním. „Eroze je obrovská, navíc jsme bohužel ztratili lesy. A ztratíme další,“ řekl v reakci na kůrovcovou kalamitu a dodal: „Na podzim jsme viděli, že při dešti voda stýká po odlesněných kopcích hrozně rychle.“

Proto by měly vzniknout specifická opatření. Šlo by v podstatě o hráze s bezpečnostními přepady, jako byly na polích do padesátých let minulého století. „Upravená mez, kde je laicky řečeno minipoldr a zatravněná část, má zadržet vodu. Zbytek je ale obdělavatelný a voda by měla mít šanci se vsáknout,“ přiblížil projekt starosta.

Návrh ale naráží na nesouhlasný postoj některých majitelů dotčených pozemků. „Část pozemku bude stavbou hráze navždy zapovězena pro zemědělskou činnost. Jsou to stovky metrů čtverečních. Zejména ale rozbijeme velké lány a na polích pak nebude možné používat velkou zemědělskou techniku,“ vysvětlil Wölfl. „Ale jsme v období, kdy není voda, může to mít dalekosáhlé důsledky a všichni budeme muset trochu slevit z našich nároků,“ dodal.

Opatření, která budou také chránit obyvatele před následky nenadálých lokálních srážek, by měla vzniknout na třech místech. U koupaliště, u lyžařského vleku a u kopce z centra městyse na Vysoké Studnice. „Všechna místa vychází z historické zkušenosti,“ potvrdil starosta, že výběr lokalit nebyl náhodný.

Finanční náročnost vedení Luk odhaduje na padesát milionů, pro přesnější čísla je ale třeba vypsat výběrové řízení. Městys se spoléhá na evropské dotace, kdy by spolufinancoval deset až dvacet procent. Starosta by chtěl projekt během následujících čtyř let realizovat. „Za tímto projektem si stojím. Čas ukáže, že se to vyplatilo, ale tak dlouho tady nebudu,“ je přesvědčen.