Námitky o tom, kolik peněz kraťasy stály, že v obchodech je prodávají jako normální plavky, a vysvětlování, že v kapsách nepořádek nemají, si musely od nespokojených návštěvníků na začátku února mnohokrát vyslechnout pracovnice jihlavského bazénu Evžena Rošického.

Od února tam totiž platí zákaz vstupu do bazénu v plavkách s nohavicemi. Podle Martina Málka, mluvčího Služeb města Jihlavy, které bazén provozují, lidem chvíli trvalo, než pochopili, že je pracovnice do bazénu v kraťasech opravdu nepustí. „Ze začátku tam byly problémy. Snažili jsme se lidem vysvětlit, že bazén Evžena Rošického není aquacentrum, ale že se jedná o bazén plavecký a že zhruba sedmdesát procent všech plaveckých bazénů v České republice má stejný zákaz jako my," vyjádřil se Málek. Dodal, že nový zákaz na bazénu zavedli zejména z bezpečnostních a hygienických důvodů.

Kvůli novému zákazu si nové plavky pořídil Pavel Pikl z Jihlavy. „Moje dcera chodí do plavecké třídy a občas se chodím dívat na její tréninky, takže o tomto zákazu jsem věděl a nové plavky jsem si ještě předtím, než jsem si šel zaplavat, pořídil. Ty kraťasové mi sice přijdou pohodlnější, ale respektuji to. Když se nad tím člověk zamyslí, je to logické a se zákazem souhlasím," řekl Pikl. Ten si zpětně vybavil případ, kdy na bazénu viděl malé kluky dokonce v bavlněných kraťasech. „Měli na sobě jakoby volné černé ustřižené tepláky. Teď už by jim to zřejmě neprošlo," dodal Pikl.

Návštěvnost kvůli zákazu neklesla. „Po počátečních problémech se čísla stabilizovala. Kdo přišel v kraťasech a o zákazu nevěděl, měl možnost si klasické plavky půjčit nebo zakoupit," informoval Málek.

Podle něj navíc krytému bazénu letos přálo počasí. „Zima byla taková, jaká byla, čili na nějaké lyžování nebo bruslení venku to moc nebylo, a tak lidé využívali více plaveckého bazénu," domnívá se mluvčí Služeb města Jihlavy.

Vstup na bazén je návštěvníkům od 1. února povolen pouze v klasických plavkách z elastického materiálu bez kapes. „Některé kraťasy jsou totiž vyrobeny z nekvalitních materiálů, jejichž části se následně uvolňují do vody. Dále se v kapsách kraťasů skrývají použité kapesníky, různé obaly, igelitové pytlíky a další předměty, jež opět znečišťují bazénovou vodu a zanáší filtry. Potom musí být následně použito větší množství bazénové chemie, aby voda splňovala přísná hygienická pravidla," upřesnil Málek.

Právě větší použití těchto látek může působit nepříznivě na pokožku některých citlivějších návštěvníků. „Dalším problémem jsou například cvočky, které poškrábou povrch tobogánu, na kterém se potom při jízdě může poranit jiný návštěvník. Tento zákaz vítají i plavečtí trenéři, kteří provádějí plaveckou výuku pro školy. Neboť klasické plavky jsou pro výuku daleko lepší, pohodlnější a bezpečnější," informoval mluvčí.

O zákazu na Vodním ráji zatím Služby města Jihlavy neuvažují kvůli tomu, že se nejedná o klasický plavecký bazén.