Dům kultury DKO letos v lednu uspořádal studentům pěti jihlavských středních škol šest plesů. Prožít svůj slavný večer v plesových šatech ve víru tance, zábavy a s trochou noblesy se v únoru rozhodly čtyři jihlavské střední školy. Gymnázium, obchodní akademie, automobilní průmyslovka a Trivis Jihlava. Jediný březnový ples pořádá vysoká škola polytechnická.

Pamětníci nad letošní bilancí kroutí hlavami a připomínají, že Jihlava před půlstoletím prožívala neuvěřitelný boom plesů a tanečních zábav. Konaly se s trochou nadsázky snad obden. Pořádaly je jihlavské podniky, instituce, zájmová sdružení, občanské iniciativy, školy střední, učňovské i základní a nejrůznější spolky.

Například Sdružení rodičů a přátel školy, Československý červený kříž, Svaz pro spolupráci s armádou, či Český svaz žen. Samozřejmě pak myslivci, zahrádkáři, chovatelé drůbeže a další organizace a spolky. „Největší plesy pořádaly Motorpal, Modeta, Tesla a vždycky byly lístky vyprodané, hudba kvalitní a nechyběla veliká tombola. Obyčejně na velkých plesech hrál Proton a byly to opravdu slavnostní večery v oblecích a plesových šatech. Obyčejně jsem si vždycky ušila něco na sebe,“ zavzpomínala někdejší pánská krejčová Věra Jelínková.

Fotogalerie: Ples na Vysočině, ilustrační foto

Jihlavské sály bývaly toho času v plesové sezoně obsazeny v pátek, sobotu a někdy i ve čtvrtek. Denně se celoročně krom neděle hrálo do rána v kavárně Passage, ve středu, v pátek a sobotu ve vinárně Dělnického domu a o sobotách v restauracích Krystal, a Praha. K tomu nedělní Čaje o páté v DKO a taneční zábavy pro mládež na Zezulkárně, v Lokomotivním depu, v klubu Hluchavky a jinde. Krom toho pořádaly jihlavské bigbeatové skupiny taneční zábavy v sálech vesnických hospod kolem Jihlavy, často k prasknutí naplněných jihlavskou mládeží. Velmi populární byly cesty nočními vlaky z Dobronína a Stříteže.

„Chodívali jsme tancovat do Krystalu a lepších podniků. Dobře jsme se bavili, pěkně se tancovalo a chodila tam slušná společnost. Radostné časy to byly. Každý věděl, jak se má chovat, což už dnes zdaleka není pravda,“ připomněla Věra Jelínková.

Stanislav Jelínek