„Škody máme zdokumentovány, vyčíslujeme je. Odhadem půjde o částku v řádu desetitisíců korun,“ zmínil včera mluvčí FC Vysočina Miroslav Fuks. „Za škody na sektoru hostí berou zodpovědnost zástupci Bohemians. I v pondělí nám to potvrdili,“ doplnil Miroslav Fuks.

Další drobné ztráty? Třeba na nové trávě

Nejviditelnější škody jsou na pletivu, další ztráty vznikly na reklamních poutačích a také na čerstvě oseté ploše za brankou. „Škody se blíží spíš desetitisícům korun než částce 100 tisíc korun,“ poznamenal Miroslav Fuks.

Páteční zápas přinesl šťastný konec pro pražské „klokany“. Příznivci Bohemians 1905 se skrz vylomené části plotu dostali po dosaženém postupu do Gambrinus Ligy na trávník jihlavského stadionu.

Jejich oslavy brzy narušily potyčky s jihlavskými fanoušky. Ti se nechali vyprovokovat také ke vtrhnutí na hřiště.
Na incident reagoval Fanklub FC Vysočina. „Samozřejmě, že nám není lhostejné chování některých fanoušků, a je-li to jen možné, menší incidenty pomáháme řešit,“ uvedla v prohlášení předsedkyně fanklubu Věra Borkovcová.

Podle ní ve fanklubu – což je v současnosti skupinka asi dvaceti lidí – nejsou lidé, kteří chodí ničit stadion.

Na páteční zápas se přišlo podívat celkem 4200 diváků, z toho přibližně 700 příznivců Bohemians 1905. Stadion na takovou návštěvu nebyl úplně na 100 procent připraven – hlavně v provizorně rozšířeném sektoru hostí.

„Připravíme opatření, aby se stav stadionu dostal do normálu. Jak v prostoru pro možné rozšíření sektoru pro hosty, tak i u sektoru jihlavských fandů, kteří také prolomili plot a dostali se na hřiště,“ vzkázal za město, které je vlastníkem stadionu, tajemník magistrátu Lubomír Dohnal.
Bez Policie ČR

Co se plotu týká, tak se fanoušci Bohemians 1905 hájí. „Plot v našem sektoru byl hodně chatrný. Držel sice u sebe, ale nebyl vůbec přidělaný k betonu. Nešlo se o něj opřít, protože byste okamžitě propadli na hřiště,“ uvedl jeden z nich.

Tíha odpovědnosti zvládnout rvačky na stadionu zůstala na pracovnících bezpečnostní agentury a na městské policii. Podle ředitele jihlavských městských strážníků Jana Frence není ideální, že na stadiony nechodí i republiková policie. „Městští policisté nejsou na takové zásahy vybaveni,“ upozornil Frenc.

Zásahy státní policie je nutné zaplatit. Potíž je, že pak jde o částky vyšší, než na kolik vyjdou škody na nějakém rozbitém pletivu.

Jaroslav Paclík, Lenka Pospíšilová