Peníze vybrané za prodej kalendáře a výtěžek z lednového koncertu půjdou na rehabilitace, plavání, masáže, léky, pomůcky a vybavení, které mladý muž odkázaný na vozík potřebuje. Rychlíkovi by rádi pořídili například schodolez v domě manželových rodičů, kam není bezbariérový přístup. „Je to další sympatické gesto. Nad vodou manžela i mě nejvíce drží dvouletý Vojtík a roční Zuzanka. Diagnózu se dozvěděl ve 29 letech, když jsem čekala syna. Není to žádná sranda, ale snažíme se žít, jak to jde, hlavně pro ty naše děti,“ řekla Monika Rychlíková.

Marek S. přišel k Okresnímu soudu v JIhlavě ve značně zanedbaném stavu
Syn se k otci choval jako vzteklé zvíře

Neurologická choroba ALS je zákeřná v tom, že se stav člověka postupně zhoršuje. Pomalu dochází k ochrnutí celého těla. Rehabilitace v bazénu je pro někoho, kdo už skoro nemůže chodit sám, velmi prospěšná. „Manželovi plavání dělá velmi dobře, ve vodě uvolní svaly, protáhne se, může se tam dokonce i projít. Nyní s ním do bazénu chodím já, asistentku nemáme,“ dodala Rychlíková.

V bazénu s bezbariérovým přístupem a se slanou vodou Jakub Rychlík, dříve aktivní rekreační sportovec, plave dva roky. Majitele proto jednou napadlo, že by člověku, kterého zná, mohl pomoct a uspořádat pro něj charitativní akci. „Přišlo to jednou v noci, úplně náhodou. Oslovil jsem kapely a připravil benefiční koncert. Lidem se nemusí líbit ty kapely, ale mohou přijít podpořit dobrou věc. Jakub Rychlík k nám chodí dvakrát týdně a řádově za to zaplatí desítky tisíc korun za rok, přestože mu dáváme minimální možnou cenu,“ uvedl Richard Gardlo z firmy Vodní sporty Jihlava.

Zahájení veletrhů GO a REGIONTOUR na brněnském výstavišti
VIDEO: Regiontour? Vysočina je hodně vidět i díky obří loutce

Na akci vystoupí několik kapel a zúčastnit by se měl i sám Jakub Rychlík s rodinou. Vstupné je 250 korun a lístky už je možné sehnat na webu DIODu. Prodávat se tam bude také kalendář. „Nejprve jsme připravili dvě stě kusů, stovka zmizela během prvního dne prodeje. Nakonec jsme nechali vytisknout celkem pět set kusů. Před Vánocemi byly pryč. Po novém roce se hlásili další zájemci o něj. Teď máme k dispozici 40 kusů. Stojí 350 korun,“ řekl autor nápadu, lékař Zdeněk Lavička.

V kalendáři jsou vyfoceni lékaři z jihlavské nemocnice, kteří se pro tyto účely neváhali svléknout. Za fotoaparát se postavil rovněž lékař, David Honzárek. „Byla to pro nás všechny velká výzva, focení trvalo dva dny. Přijel i kolega, co byl v Nepálu, stihl to,“ zavzpomínal na vznik kalendáře Lavička.

Ilustrační foto.
E-neschopenky fungují na Vysočině

Jedna sbírka na plavání pro Jakuba Rychlíka proběhla už před časem pod hlavičkou sdružení ALSA. Peníze se podařilo vybrat v rekordně krátkém čase, během jednoho dne.