Byla to válka, z níž si vysočinské lesy odnesly hluboké šrámy. Kůrovec v minulých letech zničil hektary a hektary zeleně, vyhladil pětinu všech jehličnanů, přičemž smrků přežila hrstka. V kraji proto reagovali rekordní výsadbou nových stromů.

Lesníci i dobrovolníci minulý rok na Vysočině zalesnili přes devět tisíc hektarů plochy. To je o padesát procent více než v předchozím roce a suverénně nejvíce v celé České republice. „Mírně převažovala plocha nově zalesněná listnatými dřevinami. Ty obsadily zhruba pět tisíc hektarů. Nejvíce se jednalo o buky a duby. Jehličnaté stromy lidé vysázeli na asi čtyřech a půl tisících hektarech. U nich převažoval smrk. Přirozenou obnovou les regeneroval na ploše tisícovky hektarů,“ uvedla Štěpánka Vampolová z Krajské správy Českého statistického úřadu.

Podle krajského radního pro životní prostředí Pavla Hájka nejde o výkyv a trend bude pokračovat i v následujících letech. „Povinnost zalesnit vzniklé kalamitní holiny ostatně udává i zákon. Řada ploch přitom ještě není ani uklizená a připravená k výsadbě, proto předpokládám, že se tempo ještě zvýší,“ nastínil Hájek.

Zda to bude stačit je však otázkou, protože tempo těžby dřeva není o nic méně zběsilé. „Stále vytěžíme více dřeva, než kolik jej dokáže přirůst. Kalamita se zároveň může opakovat. Vysočina je hned po severní Moravě druhým nejpostiženějším krajem,“ vysvětlil jednatel Brodské lesní Tomáš Hedvábný.

Poukázal tak na skutečnost, že stejně jako výsadba, i v těžbě dřeva Vysočina při mezikrajském srovnání zaujímá první místo. „Na Vysočině se vytěžila téměř čtvrtina celkové těžby. Loni to dělalo více než sedm tisíc metrů krychlových dřeva,“ doplnila Vampolová.

Do zalesňování může ještě výrazně opět zasáhnout kůrovec, byť většinu pro něj atraktivních porostů již zkonzumoval v letech minulých. „To hraje velkou roli. Zatím to vypadá, že situace se proti loňskému roku zlepší. Mezi lesníky tak panuje mírný optimismus,“ doplnil radní Hájek.

Lesní pozemky na Vysočině představují téměř osm procent z celkové výměry lesů v republice. Podle údajů Českého úřadu zeměměřického a katastrálního se v roce 2021 lesy v kraji rozkládaly na třiceti procentech z celkové rozlohy kraje.