S důsledky páteční bouřky se stále vypořádávají ve Stříteži. Velká voda tam totiž zaplavila obecní studny a obyvatelé už několik dní musí spoléhat na dovoz pitné vody. Rozvodněný Zlatý potok v pátek ve Stříteži navíc zatopil jeden z domů. Problémy na Jihlavsku zaznamenali například i v Dobroníně a v Herolticích u Jihlavy.

„Voda zatopila obecní studny u prameniště směrem na Heroltice. Bylo potřeba ji vyčerpat a studny vyčistit. Pitnou vodu proto dovážíme, na návsi je vždy na určitou dobu přistavena cisterna. V úterý si necháme na krajské hygienické stanici udělat rozbor vzorků vody ze studní, pak se teprve uvidí, co bude dál," řekl v pondělí starosta Stříteže Pavel Koudela.

Voda v bytě

Ve Stříteži navíc s bleskovou povodní bojovali obyvatelé tří domů v údolí v lokalitě U Cikánky, která se nachází směrem na Dobronín. Hlídat se musel také blízký Mlýnský rybník, u kterého hrozilo, že přeteče. „U Cikánky se vylil Zlatý potok. V jednom domě se voda dostala až do obytných prostor. Obyvatelé dalších dvou domů měli vodu před vchody, dovnitř se naštěstí neprodrala," doplnil Koudela.

Problémy měli v pátek také v sousedním Dobroníně, kde na Zlatém potoce dokonce platil třetí stupeň povodňové aktivity, který vyhlásil starosta Ivan Sehnal. „Museli jsme vyklidit auta z prostor místního autoklubu, které se nacházejí u Zlatého potoka. Stihlo se to včas, místo bylo zaplaveno až poté. Naštěstí tedy nedošlo ke škodě na majetku ani ke znečištění životního prostředí," uvedl Sehnal.

V Herolticích lidem dělal v pátek starosti přetékající rybník Pod Vsí, kam se valila voda z okolních polí. Museli ho proto monitorovat hasiči. Vše dobře dopadlo. V osadě, která patří k Jihlavě, nakonec hasiči čerpali vodu ze sklepa jednoho rodinného domu. Větší škody průtrž mračen nenapáchala.

„Voda se prohnala vsí, ale domy zaplaveny nebyly. Rybník museli kontrolovat hasiči. U něj je problém s tím, že je hodně zanesený bahnem, k tomu byl dva roky vypuštěný a zarostl trávou. V plánu bylo jeho odbahnění, ke kterému nakonec nedošlo. Letos se rybník opět napustil," vysvětlil předseda osadního výboru v Herolticích Zdeněk Hajn s tím, že obdobné potíže s rybníkem se vyskytly už před měsícem.

V souvislosti s počasím v pátek a v sobotu hasiči vyjížděli na celé Vysočině k desítkám událostí. Nejvíce zásahů zaznamenali na Jihlavsku a na Žďársku.

ZUZANA MUSILOVÁ