Takový ideální obrázek ale ještě teprve před měsícem a půl nebyl v jihlavské zoologické zahradě možný.

Zuberi totiž po celé tři roky, tedy od té doby, co do Jihlavy přicestoval z Belgie, do venkovního výběhu nechodil. Bál se. Poprvé vyšel ven přibližně před měsícem a půl, ne však dobrovolně. „Po nejrůznějších metodách naše chovatele napadlo, že využijí toho, že se žirafy bojí pojízdného lešení, pomocí kterého umývají šestimetrová skleněná okna. Takže je minulý rok ke konci letní sezony napadlo, že by se dal Zuberi vytlačit ven," popsal nápad chovatelů mluvčí jihlavské zoologické zahrady Martin Maláč. Protože ale chovatelé přesně nevěděli, jak se bude Zuberi chovat, nechali tento pokus až na letošní sezonu. „Přes zimu se pouští žirafy ven minimálně, protože hrozí, že by mohly uklouznout na ledě, takže jsou většinou pouze ve venkovním dvorku, který má podlahové vytápění a není tam námraza," vysvětlil Maláč.

Letošní rok na jaře tak dostal Zuberi poslední šanci, aby vyšel ven sám, ale bohužel bezvýsledně. „A tak ho chovatelé vytlačili ven pomocí lešení. Nešlo to přímo ze dvorku, takže ho museli natlačit do takového koridoru, ze kterého pak nakonec vyšel. Takhle za pomoci lešení to muselo probíhat celý první týden, bylo i složité zahánět ho zpátky, ale po měsíci a půl se to naučil zcela sám. Za to jsme všichni velmi rádi, Zuberimu to prospívá, má mnohem větší možnost pohybu a i pro jeho psychiku je to lepší, má větší rozhled," informoval Maláč.

Zuberi je oproti dvěma dalším žirafákům, kteří mají domov v Jihlavě, zvláštní. „Jeho máma o něj úplně dobře nepečovala, je částečně odchovaný na flašku a zajímavé je, že má rád lidi, nebojí se jich, když ho potkáte na dvorečku, tak je nejkontaktnější. Nechá se i pohladit. Ale na druhou stranu se bojí stísněných prostor," přiblížil mluvčí zoo. To chovatelé poznali hned, když Zuberi do jihlavské zoo z Belgie před třemi lety přijel. „Nechtěl vylézt z transportního vozíku, zůstal tam celou noc, nakonec ho chovatelé museli vytlačovat ven násilím," zavzpomínal Maláč.

Návštěvníci jihlavské zoo Zuberiho poznají podle toho, že je ze tří žirafáků největší a nejvyšší, měří necelých pět metrů a váží kolem 850 kilogramů. Také je nejtmavší. „Jedná se o žirafu Rothschildovu, stejný druh je i Manu, který k nám přicestoval z Ostravy, ale ten je mnohem světlejší a na rozdíl od Zuberiho k lidem velmi plachý," upřesnil mluvčí. Třetím žirafákem v jihlavském výběhu je Paul, což je žirafa síťovaná, pochází z německého Münsteru.

Nyní je žirafám pět až šest let a postupně dorostou do výšky pěti metrů. Nejvíce si pochutnávají na vojtěškovém senu nebo čerstvé vojtěšce, nepohrdnou však ani mrkví nebo další zeleninou a pochoutkami, které jim ošetřovatelé do výběhu naservírují.