Hostem z řad populárních osobností bude Pavel Vohnout alias Kyklop ze skupiny Maxim Turbulenc.

„Kromě měření cholesterolu, BMI, tlaku, prohlížení znamének a dalších přibude jako novinka ultrazvukové vyšetření ledvin a specializované poradenství nutričních terapeutek. Člena skupiny Maxim Turbulenc lidé potkají u obrovské makety střeva, která byla v Jihlavě k vidění už dříve," vyjádřila se mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová.

Preventivní akce proběhne ve středu 8. dubna v modré chodbě nemocnice, spojující interní s diagnostickým pavilonem. Zájemci tam mohou zajít mezi devátou a patnáctou hodinou. „Akce se koná ve spolupráci se Zdravým městem Jihlava. Kromě zdravotníků jsou připraveni také pracovníci v lékárně, kteří si pro veřejnost přichystali na tento den speciální slevové akce," doplnila Zachrlová.

Letošní novinkou je preventivní ultrazvukové vyšetření ledvin, které bude probíhat na urologické ambulanci. Kuřákům se bude na místě měřit oxid uhličitý v plicích a nabídnuta jim bude pomoc poradny pro odvykání kouření.

Epidemiologická sestra ukáže, jak si správně umýt a vydezinfikovat ruce, a vysvětlí, proč je správné mytí rukou důležité. Měřit se bude také hodnota glykemie. Zástupci státního zdravotního ústavu určí zájemcům výši cholesterolu. Ukážou také správné samovyšetření prsu.

Na místě bude i stánek VZP, kde budou měřit krevní tlak a vypočítají BMI a seznámí zájemce se všemi preventivními programy. Na kožním oddělení zájemcům vyšetří znaménka, a to v čase mezi desátou a dvanáctou hodinou.

Správná dieta

„Nutriční poradci z firmy Indica změří a zváží zájemce na speciální váze. Následně pak nutriční terapeutky jihlavské nemocnice všem zájemcům, u kterých bude zjištěn nějaký problém, mohou poradit se správně zvolenou dietou," dodala Zachrlová.

V tento den bude také bez objednání přístupné mamografické vyšetření. To jediné bude zpoplatněné podle platného ceníku. Pokud ženy splní požadované podmínky na vyšetření, tedy že jsou starší 45 let a na vyšetření jdou po dvou letech, platit nemusí. Žádanku na vyšetření dostanou na místě.

Na Dni zdraví bude také zmíněná maketa střeva, kde lidé budou moci díky průvodci zjistit vše o rakovině tlustého střeva. Ročně jí onemocní až osm tisíc lidí, včasné testy přitom mohou zachránit život. Maketa by měla být umístěna venku před hlavním vchodem do nemocnice. V případě špatného počasí bude uvnitř areálu u bufetu Slunečnice.

„Prevence má smysl a je důležitá. Dny zdraví děláme dvakrát do roka a pokaždé najdeme například podezřelá znaménka, odhalíme podezření na rakovinu prsu, anebo jen donutíme lidi, aby se zamysleli nad svým životním stylem a péčí o své zdraví," upozornila náměstkyně ošetřovatelské péče nemocnice Jarmila Cmuntová. Preventivní akce se v nemocnici pravidelně konají na jaře a na podzim.

ZUZANA MUSILOVÁ