Posledního června zavírá v Lukách nad Jihlavou svoji pobočku Česká spořitelna. Místní, především starší lidé, jsou z toho nešťastní. „Bankomat už tady zrušili dávno. Teď ještě zruší tohle, vše dávají jen do Jihlavy. Pobočku využívám, mám tam účty, dávám tam peníze, nevím, proč cpou vše do Jihlavy, když tam je to na každém kroku," rozčílil se ve čtvrtek přímo před pobočkou spořitelny Jaroslav, jeden z obyvatel Luk.

Pošta náhradníkem?

Podle starosty Luk nad Jihlavou Viktora Völfla se ale místní nemusejí obávat. „Poté, co nám Česká spořitelna ohlásila, že pro ni není finančně únosné u nás pobočku provozovat, začali jsme situaci řešit s Českou poštou, potažmo s ČSOB. Domluvili jsme se, že nám sem dají bankomat, což pro nás bude výrazný posun. Pošta bude navíc zabezpečovat finanční služby," snažil se Loucké ubezpečit starosta.

Pošta v Lukách funguje pět dní v týdnu oproti pobočce České spořitelny, která má do konce června otevřeno dva dny do šestnácti hodin. „Myslím si, že tyto služby nejsou zrovna komfortní, a kdo může, zajede si stejně do Jihlavy," dodal Wölfl.

Služeb České pošty už začala využívat obyvatelka Luk Hana. „Pro staré lidi nedělají nic, pobočku využívám, ale už jsem přešla na poštu, protože by se to nedalo. Kam bych jezdila, když nemůžu na nohy a nikam se nedostanu," řekla ve čtvrtek Deníku na louckém náměstí Hana.

Nejblíže je Jihlava

Podle vyjádření České spořitelny je jejím cílem mít pobočky tam, kde je klienti využívají. „Chod poboček proto pečlivě sledujeme a podle toho, jak je klienti využívají, tak je přemísťujeme, otevíráme na nových místech, měníme jejich otevírací dobu, případně uzavíráme. Po důkladné analýze jsme se proto rozhodli ukončit k 30. červnu provoz pobočky v Lukách," řekla Klára Pačesová z tiskového centra České spořitelny s tím, že lidé mohou využít například služeb pobočky v jihlavském City Parku, kde mají otevřeno šest dní v týdnu.

Podle ní o uzavření pobočky v Lukách klienty informovali prostřednictvím sms zpráv nebo přímo na výpisech z účtu.