Ráno totiž lilo jako z konve a přívalový déšť by krásným oděvům horníků rozhodně nesvědčil.

Nakonec se ale počasí umoudřilo a Havířský průvod se od 18 do 19 hodin mohl v centru krajského města uskutečnit. Přihlížely tisíce diváků. Průvod vedl perkmistr Lukáš Wiesner, který dostal Jihlavu do správy na dobu Havířského průvodu od primátora Jaroslava Vymazala. „Svou pozici si Lukáš musel zasloužit. Je s námi od malička, prošel si v průvodu už několika postavičkami,“ poznamenal hlavní organizátor Havířského průvodu Milan Kolář.

„V Jihlavě jdu jako perkmistr po druhé. Před tím už jsem šel například denní směnu nebo měšťana,“ připomněl Lukáš Wiesner, jinak student jihlavského gymnázia. Do průvodu vyrazí s družinou ještě v sobotu od 10 hodin a pak v neděli v 9.30 hodin.

Další ročník populární jihlavské kulturní akce připadne zřejmě na červen 2011. „Za ty dva roky by se opět mělo jít. Mezitím se pojedeme ukázat i do jiných hornických měst. Pozváni jsme na Slovensko, v Česku do Stříbra a v Německu do partnerského města Heidenheimu,“ uvedl Kolář.

Akcí v Jihlavě se jinak v pátek konala spousta, bohatý program bude pokračovat i v sobotu, například odpoledními a večerními koncerty na Masarykově náměstí. Na radnici také začala výstava o historii Havířského průvodu.

Více si přečtete v sobotním tištěném vydání Jihlavského deníku.