Mezi letošním a loňským rokem jsou ale podle Novotného rozdíly.„Přesně před rokem 12. 10. 2020 bylo v krajských nemocnicích na Vysočině hospitalizováno 179 lidí na standardních lůžkách, 13 pacientů na umělé plicní ventilaci a 18 lidí potřebovalo specializovanou péči,“ konstatoval.

Zatímco dnes nemocnice hlásí dva pozitivně testované zaměstnance, před rokem to bylo 182 zaměstnanců nemocnic a dalších 44 mělo nařízenou karanténu. „Jsem přesvědčen, že na současném stavu, který nám umožňuje stále držet krajské nemocnice v běžném provozu bez omezení, se příznivě podepsala vysoká proočkovanost lidí v regionu,“ zdůraznil.

I přesto, že čísla nově pozitivně testovaných se v pracovní dny na Vysočině pohybují stále kolem třiceti, aktivoval Kraj Vysočina opět pracovní covidovou skupinu. Podle Novotného jde o lidi z vedení nemocnic, Integrovaného záchranného systému, krajské hygienické stanice i státního veterinárního ústavu. Aktuálně řeší především technický stav odběrových stanů a jejich připravenost pro masivnější využití nebo podmínky pro výjezd speciální odběrové sanitky.