O šestačtyřicet žáků více než v minulém školním roce by mělo letos nastoupit do prvních tříd v Jihlavě. Počet prvňáčků od roku 2012 v krajském městě neustále roste. Nyní se bude muset zvýšit počet školních tříd.

„V dalším školním roce předpokládáme, že přibudou dvě třídy, a tedy i dva učitelé nebo učitelky," vyjádřil se vedoucí odboru školství jihlavského magistrátu Tomáš Koukal. „Vše ale ještě závisí na odkladech, zpravidla evidujeme dvacet procent odkladů z celkového počtu dětí," dodal Koukal.

Narůstající počet prvňáčků zaznamenává i Základní škola Zhoř, zápis do prvních tříd se tady bude konat už tento pátek. Ředitel školy ve Zhoři Richard Března předpokládá, že by letos do první třídy mohlo nastoupit čtrnáct dětí. „V naší školce je celkem 12 předškoláků a další 3 děti jsou ve školce v Jersíně, nastoupit by teoreticky tedy mělo 15 dětí, ale nevím, jestli všichni přijdou k nám," řekl Března.

Tři z patnácti dětí se ale narodily v srpnu, to znamená, že zřejmě dostanou odklad.

„Jsou ještě malinké, tak uvidíme, co ukáže zápis. Ale do prvních tříd by nám v příštích letech mělo nastupovat kolem těch 10 až 11 dětí minimálně," spočítal ředitel. To je poměrně velký nárůst, protože druháků má nyní škola ve Zhoři 8, třeťáků 7 a čtvrťáků 9. „Prvňáčků máme 14, takže ten nárůst začal v loňském roce," dodal Března.

Minimální počet dětí na to, aby se první třída mohla otevřít, není ministerstvem stanovený. „Jde o to, jestli se zřizovatel, tedy v našem případě obec Zhoř, jednou za rok upíše k tomu, že v případě, že by nám nestačily peníze z rozpočtu, doplní je zřizovatel. Takže teoreticky lze první třídu otevřít, i kdyby nastoupili pouze dva žáci, kdyby byla obec bohatá, ale to určitě není obvyklé," usmál se Března.

V Jihlavě se zápisy do prvních tříd budou konat 23. a 24. ledna. Rodiče si mohou vybrat školu, jakou chtějí. Ředitel však musí přednostně uspokojit ty, kteří mají pobyt ve spádovém obvodu školy.