Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pochybné podnikání. Policie obvinila provozovatelku seniorclubu z podvodu

Jihlava, Krašovice – Svéráznému podnikání se věnuje Hana Karcová, provozovatelka Seniorclubu v Krašovicích ve středních Čechách. Tvrdí to alespoň policisté. Podle nich objížděla léčebny dlouhodobě nemocných po celé republice, kde sháněla klienty pro svůj klub. Byla ochotná přijmout i seniory bez prostředků, kteří prakticky neměli kam jít.

28.6.2016
SDÍLEJ:

Ve škole. Klub sídlí v někdejší škole v Krašovicích na Příbramsku. Podle webu městečka Krásná Hora nad Vltavou je škola jednou z nejvýznamnějších památek v Krašovicích.Foto: web Clubu seniorů Krašovice

V Počátkách na Pelhřimovsku si vyhlédla jednasedmdesátiletou ženu s rozvíjející se duševní poruchou. Žena neměla žádné příbuzné a byla prakticky bez peněz. O většinu financí v hotovosti přišla už dříve kvůli podvodným podomním prodejcům. Jediné, co jí zbylo, byl byt v Jihlavě. O ten ale podle policie přišla přičiněním právě Hany Harcové.

„Provozovatelka klubu pro seniory byla obviněna z podvodu ve stadiu pokusu. Pracujeme s verzí, že obviněná dobře věděla, co dělá. Poškozená se během dvou měsíců stala na obviněné zcela závislá. Obviněná toho využila a byt poškozené prodala. Peníze za prodej bytu si podle našeho názoru chtěla přisvojit. To se jí nakonec nepodařilo díky úřadům, které včas zasáhly," vysvětlil jihlavský státní zástupce Jan Kadlec.

Prodej bytu měla Harcová vyřizovat už v době, kdy poškozená seniorka bydlela v krašovickém seniorclubu. Byt nakonec prodala za sedm set tisíc korun přes realitní kancelář za obvyklou tržní cenu. Peníze dostala poškozená na svůj bankovní účet. Z těchto peněz pak měl být mimo jiné financován pobyt poškozené v seniorclubu Hany Harcové. Ta stihla z účtu poškozené vybrat asi padesát tisíc korun. Údajně na poplatky spojené s pobytem.

„Problém je v tom, že poškozená kvůli své rozvíjející se duševní poruše vůbec netušila, co a proč dělá. Přesto byla v té době úředně plně svéprávná a neměla přiděleného opatrovníka, který by jí pomohl její životní situaci řešit. Toho podle nás obviněná využila," podotýká Jan Kadlec. Poškozená byla zmatená i během výslechů na policii. Nejprve tvrdila, že byt prodala, ale při dalším výslechu uváděla, že byt stále vlastní.

Z ÚČTU ZMIZELO 
PADESÁT TISÍC

Podle obvinění nestihla Harcová z účtu poškozené vybrat víc peněz, protože zasáhly úřady, které se o situaci poškozené dozvěděly a účet zablokovaly. Harcová se pak ještě měla domáhat jeho odblokování, ale marně. Trestní oznámení zřejmě podali sociální pracovníci, kteří měli podezření, že se poškozená ze strany Harcové stala obětí podvodu. Tak to také nakonec vyhodnotili kriminalisté i státní zástupce.

Hana Harcová ale považuje obvinění za vykonstruované. Odmítá, že by se nějak na úkor seniorky obohatila. „Naopak jsem ji zachránila před lidmi, kteří chtěli její byt prodat hluboko pod cenou. Za dobrotu na žebrotu," míní Hana Harcová, která potvrdila, že byla ochotna starat se o seniory, kteří neměli prakticky žádné úspory a žili pouze ze sociálních dávek. Kvůli tomu kontaktovala některá zařízení.

„S paní Harcovou jsem nikdy nemluvila. Vím, že jsme tu měli letáček s jejich službami. Pamatuji si, že nabízeli ubytování lidem, kteří nemají vlastní prostředky a úspory. V té době jsme měli na tuto konkrétní služby dobré reference," uvedla ředitelka LDN při Nemocnici v Počátkách Marie Hrnčířová. Podle ní není možné jednotlivě ověřovat každou podobnou službu.
„Dlouho jsem to financovala ze svého, ale to nejde donekonečna. Klienti na ubytování a péči přispívali z příspěvků hmotné nouze, na bydlení či mobilitu," tvrdí Harcová.

Jenže podle úřadů není v krašovickém seniorclubu úplně všechno v pořádku. Kromě toho, že Harcová už dostala minimálně dvě pokuty za to, že klub provozuje bez patřičných povolení, samotné zázemí a ubytování také není podle úřadů úplně vyhovující. Senioři údajně žijí v nevyhovujících hygienických podmínkách, dům je nedostatečně vytápěný a chybí bezbariérový přístup. Několik klientů už museli z úřední moci zařízení opustit.

Harcová ale kritiku odmítá. „Pro ně není důležité to, že je o lidi postaráno a mají kde být, protože v léčebnách dlouhodobě nemocných nemohou být natrvalo, ale hlavně aby byly v pořádku papíry. Dostávám pokuty za administrativní nedostatky. Jestli mi dají další sankce, tak ať si klienty klidně vezmou, já už toho mám plné zuby," neví si rady Harcová, které se nedaří seniorclub zastřešit pod řádně registrovanou firmu. Pokud v tom bude pokračovat, hrozí jí ještě obvinění kvůli nedovolenému podnikání.

Za pokus o podvod na seniorce z Počátek hrozí Harcové u Okresního soudu v Jihlavě dva až osm let vězení. Vysoká trestní sazba jí hrozí hlavně kvůli škodě, kterou mohla poškozené způsobit. Státní zástupce se totiž domnívá, že Harcová měla v úmyslu připravit poškozenou o celou částku za prodaný byt, tedy sedm set tisíc korun. Hana Harcová je stíhána na svobodě.

Autor: Roman Martínek

28.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Ilustrační foto

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Domem kultury zazní Podzimní koncert jihlavské filharmonie

Jihlava – Příznivci klasiky mohou již v neděli 22. října zavítat do jihlavského Domu kultury, kde se uskuteční Podzimní koncert Filharmonie Gustava Mahlera (FGM). Program nabídne i obnovenou světovou premiéru.

Youtubeři a francouzský prezident. To budou výjimečné filmy letošního festivalu

Jihlava – Obnovit město zpustošené přírodní katastrofou. Popovídat si se známými blogerkami A cup of style či skrze dokument blíže poznat současného francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. A především projekce filmů od rána až do večera. Nejen to všechno čeká na návštěvníky Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů (MFDF) už příští týden v Jihlavě.

Ruská Toulavá kamera zachycuje krásy Vysočiny

Jihlavsko – Exteriéry a interiéry zámku v Telči, kaple svatého Jana Nepomuckého v Plandrech a klášter v Nové Říši. Nejen tato místa z Jihlavska budou lákat diváky u televizí v Rusku, aby se k nám příští rok v létě vydali na dovolenou. Během těchto dní totiž na Vysočině natáčí čtyřčlenný štáb významné ruské televize.

Policisté si volební místnosti ohlídají i letos

Vysočina – Volební místnosti po celé Vysočině a jejich okolí budou v rámci voleb, které se uskuteční dnes a zítra, tradičně pod drobnohledem policejních strážníků. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení