Něco je ale špatně. Nevoní tu svařák ani trdelník. Není možné jít se trochu ohřát ke kovářům, kteří před zraky veřejnosti tvarují železo. Pódium zeje prázdnotou a lidí je to tak nějak jako šafránu. A sníh už taky roztál. Kromě oblevy mohou za atmosféru ve vánoční vesničce vládní nařízení, která před týdnem nekompromisně zakázala vánoční trhy. Kvůli koronaviru.

Primátorka Karolína Koubová sice v pondělí napsala otevřený dopis oběma premiérům Andreji Babišovi i Petru Fialovi, ve kterém je prosí o vrácení vánočních trhů, nicméně stánky jsou pořád zavřené. Centrum krajského města ještě dva roky zpět o adventu opravdu žilo. Teď je tu už druhý rok neveselo.

Cestující v jihlavské MHD. Ilustrační foto.
Platit jízdenku v jihlavské MHD kartou, mobilem či hodinkami? Snad od ledna

Letos se aspoň podařilo po roční pauze vrátit kruhové kluziště. To dělá radost a zájem o pohyb je zřejmý. Některé děti se očividně učí bruslit, mezi nimi jezdí ti větší, kteří už to umí a prohání se tu i teenageři. „V Budějovicích je kromě kruhového kluziště ještě plocha pro učení malých, ta tu chybí a ti výrostci jezdí dost bezohledně,“ vypozoroval jeden z přihlížejících návštěvníků náměstí, který nechtěl uvést jméno.

Poprvé na kluziště přišla například dvanáctiletá Julie Paulová. Jak zlepšit bruslení jí radí tatínek. „Líbí se mi výzdoba náměstí, hezky se tu bruslí,“ hodnotí dívka poté, co se během pauzy ve sportování napije teplého nápoje od táty. Chystá se, že se během zimy vydá i na běžky do areálu Českého mlýna. Nejradši ale má lyžování a oblíbenou sjezdovku v Lukách nad Jihlavou.