Kandidátní listinu by ODS chtěla mít v tomto kraji kompletní v dubnu, řekl Geist novinářům. V minulých krajských volbách skončila ODS na Vysočině čtvrtá. Získala pět ze 45 mandátů a v krajském zastupitelstvu je v opozici.

Sněm vybíral mezi dvěma kandidáty lídra. Geist získal 40 hlasů a pro Otu Bence, předsedu klubu krajských zastupitelů ODS, bylo odevzdáno 15 hlasů. Strana se zatím v tomto kraji věnuje sestavení kandidátky. "Otázky programové budou teprve následovat," uvedl Geist. Současné krajské vedení sociálních demokratů už ale kritizoval za to, že si je při hlasování v krajském zastupitelstvu jisté podporou komunistů a není ochotné o některých záležitostech více diskutovat s představiteli opozice.

Z větších stran oznámili svého lídra pro krajské volby na Vysočině lidovci a hnutí ANO. Kandidátku KDU-ČSL povede Jaromír Kalina, někdejší sládek jihlavského pivovaru, který je teď náměstkem jihlavského primátora. Hnutí ANO dá na první místo kandidátky projektového manažera Josefa Pavlíka z Havlíčkova Brodu.

Krajskou kandidátku ČSSD nejspíš opět povede hejtman Vysočiny Jiří Běhounek. Krajská konference strany ho k tomu vyzvala už loni v říjnu. Kandidátku ale bude poprvé schvalovat i všech 900 členů ČSSD v kraji, a to korespondenčně. "Předpokládám, že do konce března by mělo být jasno, jak dopadlo hlasování," uvedl předseda krajského výboru ČSSD Petr Krčál.

TOP 09 na Vysočině podle krajského předsedy Ladislava Jirků zveřejní jméno lídra pro krajské volby do konce tohoto měsíce. Komunisté učiní konečné rozhodnutí na konferenci příští týden.

V posledních dvou volebních obdobích na Vysočině vládne ČSSD s podporou KSČM. V roce 2012 sociální demokraté vyhráli krajské volby před komunisty a lidovci. Z 45 mandátů ČSSD získala 17, druhá KSČM 11 a třetí KDU-ČSL sedm. ODS má v zastupitelstvu pět mandátů, hnutí Pro Vysočinu má zastupitele tři a TOP 09 a Starostové dva. V roce 2008 ve volbách rovněž zvítězila ČSSD, druhá byla ODS a třetí KSČM.