Radní pro oblast sociálních věcí Dan Škarka předkládal návrh na pokračování podpory sociálního bydlení v Jihlavě i po konci letošního roku. K stávajícím dvanácti bytům by chtěl ubytovat dalších dvanáct rodin. Z toho šest do bytů, které město získá od soukromníků. Jak Škarka zmínil, už v roce 2020 bylo v bytové nouzi zhruba pět tisíc obyvatel města. „Vzhledem k událostem bytová nouze dramaticky stoupá. Odhady jsou, že by se mohla až zdvojnásobit,“ varoval.

Ocitl se ale pod palbou kritiky z řad opozice. „Hodně mluvíte, ale materiál je problémový a naprosto neřeší situaci, která začne. Dvanáct městských bytů, to je kapka v moři,“ zlobil se na Škarku opoziční zastupitel Pavel Šlechtický. „Já mám pocit, že na chudobě lidí se vydělává mimořádným způsobem,“ hřímal.

Radní se brání. „V Jihlavě historicky nebyl nijak drastický systém byznysu s chudobou. Ale je tu. Někteří majitelé nemovitostí nastavují vysoké nájemné a zneužívají situace lidí v nouzi,“ reagoval Škarka.

Další opoziční zastupitel Petr Paul pak razil názor, aby si lidé řešili své problémy sami. „Nejde přeci žít tak, že si založí rodinu a pak řeknou, teď se o nás postarejte. Není to rovný přístup k těm, kteří jsou zodpovědní,“ uvedl.

Jaromír Kalina pak připomněl, že existují organizace, které již lidem v nouzi pomáhají a pokračování projektu Housing First tak není potřeba.

Bydlení je drahé

Požadovaná částka třiadvacet milionů na dva roky se pak zdála vysoká vedoucímu finančního výboru Jiřímu Pokornému. „Ano, pobytové služby jsou drahé,“ uznal Škarka.

Kritika zazněla i z řad koalice. Podle Davida Beke se ukázalo, že Jihlava není na Housing First připravená. „Pro mě bylo šokem, že nedokážeme ochránit lidi v bytech, které s byty v projektu Housing First sousedí,“ podotkl.

Koaliční a opoziční zastupitelé se shodli na tom, že je důležitá poradenská činnost pro lidi, kteří mají oprávněnou obavu ze ztráty bydlení. Škarka se domnívá, že tito lidé často ani neví, že mají možnost využít poradenství a mohou se tak dostat do dluhové spirály, která je jeho slovy „cestou do pekel“.

Eva Nováková však za podporou sociálního bydlení stojí a připomněla, že se Jihlava díky projektu Housing First dostává mezi příklad dobré praxe na mezinárodní úrovni. „Snažíme se bytové nouzi předcházet, což je vždy lepší, než jí řešit,“ prohlásila.

Primátorka Karolína Koubová musela nekonečnou diskuzi utnout a před hlasováním zdůraznila, že zastupitelé k ničemu nezavazují nové vedení města. Smlouva by se v každém případě podepisovala až po volbách. Kvůli podání žádosti a vyhodnocení bylo potřeba rozhodnout se již v červnu. „Jedná se o předpřípravu dalšího období,“ vysvětlila.

Pro schválení bylo potřeba devatenáct hlasů. „Pro jedenáct, proti jedenáct, zdrželo se jedenáct a nehlasoval jeden. Takové hlasování jsme tu, myslím, ještě neměli,“ glosovala primátorka rozhodnutí svých kolegů. Návrh neprošel.