O spletité chodby jihlavského historického podzemí už se nestará občanské sdružení Georgii Agricola v čele s předsedou Davidem Kočkou. Od 1. listopadu si provoz převzalo město Jihlava.

„Ukončení smlouvy přišlo ze strany provozovatele, nikoliv ze strany města. Město rozhodnutí respektovalo a vztah s provozovatelem ukončilo," řekl mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Podle informací Deníku sdružení Georgii Agricola v podzemí skončilo kvůli stížnostem. Situaci však nechtěl David Kočka ani jihlavský magistrát více komentovat. „Nestalo se nic, vzal si to magistrát a bude to provozovat město," řekl Kočka. „Jsem rád, že mám klid, jako fakt, je to poměrně náročné," dodal Kočka.

Zřejmě i proto se v podzemí na přelomu října a listopadu nekonal předem slibovaný Halloween. Ten měl být přitom podle dřívějších slov Davida Kočky hodně drsný. „Nedoporučuji ho slabším povahám a dětem do patnácti let. Podzemí je pro akce tohoto typu jako stvořené," zmínil dříve Kočka. „Jaké akce předchozí provozovatel připravoval, na kdy a proč se neuskutečnily, nemůžu komentovat. Pokud provozovatel chystal nějakou halloweenskou akci na termín po ukončení provozování, pak akci zřejmě neměl důvod uskutečnit," vyjádřil se k tomu Tulis.

Peklo bude

Akce s názvem Peklo v jihlavském podzemí i přes změnu provozovatele však bude. „Od 5. do 7. prosince proběhnou prohlídky podzemí spojené s vystoupením čertů, Mikuláše, anděla a zlobivých dětí uvězněných v pekelné kobce," přiblížil mluvčí radnice.

V podzemí se návštěvníci setkají s jedenácti pekelníky. „Změnou je, že čerti letos nebudou mít latexové masky. Nebudou je potřebovat. Budou to skuteční čerti," vzkázal k chystané akci vedoucí správy podzemí Jan Šustr. Návštěvníky chodbami provede dobrotivý anděl, ale z pekla nejen hodným dětem pomůže jedině sám svatý Mikuláš. Celé vystoupení podbarví pekelná hudba, která se bude linout ze všech koutů strašidelné říše.

Na oficiálním webu města Jihlavy v rubrice Aktuálně je odkaz na rezervační systém. Rezervovat je možné 30 vstupenek na určitou prohlídku, zbylých 15 vstupenek bude volně v prodeji v pokladně.

Co se týče otevírací doby nebo vstupného do jihlavských katakomb, se změnou provozovatele se prozatím nic nemění.