Podzemní kontejnery mají přispět k tomu, že se centrum Jihlavy stane krásnějším. Respektive lidé už se nebudou muset dívat na přeplněné kontejnery na tříděný odpad, které dříve centrum města hyzdily.

Jenže na jednom ze dvou míst, kde podzemní kontejnery v září nově vznikly, se pořád objevuje stejný problém. A sice to, že komínky podzemních kontejnerů bývají ucpané, a odpad se tak hromadí kolem. Jde o místo na prostranství za bývalou Snahou v centru Jihlavy.

Denní kontrola

„Vhozový otvor na tomto místě bývá evidentně ucpaný kartony. Místní podnikatelé zřejmě krabice pořádně nerozloží, a pak se komínek ucpe. Lidé ze Služeb města Jihlavy tudy denně procházejí a procpávají otvor tak, aby tam normální člověk mohl odpad vhodit," vyjádřil se primátor Jihlavy Rudolf Chloupek.

Podle vedoucí odboru životního prostředí jihlavského magistrátu Kataríny Ruschkové na druhém místě ve městě, kde podzemní kontejnery nově vznikly, takový problém není. Jedná se o prostranství na křižovatce ulic Jana Masaryka a Bezručovy.

„Vadí mi, že se objevují výtky typu, že podzemní kontejnery jsou přeplněné. Není to pravda. Takovéto komínky jsou používány v řadě zemí a v řadě měst na světě a nikde problém s ucpáním není. Já na Bezručově ulici bydlím a problém tam není. Nechala jsem si ověřit data a množství vytříděného skla a papíru v centru se zdvojnásobilo. Je to zkrátka o chování lidí, kteří kontejnery ucpávají, tedy především podnikatelé," řekla Ruschková s tím, že pokud chce někdo v městské památkové rezervaci třídit, má možnost pořídit si žlutou a modrou popelnici.

Třídění v domě

„Pokud má někdo problém s tím, že to má ke kontejnerům daleko, může třídit přímo v domě," dodala vedoucí odboru životního prostředí.

S novými podzemními kontejnery v Jihlavě za Snahou má problém Petra Mazačová. „Já jsem pravidelně za Snahou vyhazovala papír tím stylem, že jsem otevřela kontejner a papír jsem tam vyklopila. To zabralo pár sekund. Teď to ale do komínků musím vhazovat po troškách, což zabere daleko více času," řekla Mazačová. Otvory na tříděný odpad k podzemním kontejnerů ale nemohou být větší. To proto, aby do nich nespadly děti.