Skrz speciální astronomické dalekohledy se může přijít podívat široká veřejnost. Jihlavská astronomická společnost poskytla nejen dalekohledy, ale nabízí i odborný výklad. „Začátek částečného zatmění bude v 11:47, maximální fáze zatmění nastane v 12:39 a konec v 13:33,“ informoval ráno Miloš Podařil z Jihlavské astronomické společnosti s tím, že tyto časy jsou platné pro Jihlavu.

Dvacet minut před polednem otevře své brány také hvězdárna v Třebíči, vstup je dvacet korun. „Z Kanady, Grónska a Ruska bude zatmění pozorovatelné jako prstencové, z našeho území jako částečné. V maximální fázi bude dosahovat 17 procent,“ uvedli hvězdáři. Hvězdárna Žďár nad Sázavou pak v sobotu na svém facebooku informovala, jak pozorovat a fotit zatmění Slunce.

Zatmění Slunce
Další zajímavost na obloze. Částečné zatmění Slunce můžete pozorovat ve čtvrtek

Dle jihlavských astronomů počasí dnešnímu pozorování přeje. Částečné zatmění Slunce mohou lidé sledovat odkudkoliv, měli by ale použít speciální ochranné brýle, běžné sluneční totiž nestačí. Ideální jsou svařovací skla. Co se týká zajímavých nebeských úkazů, lidé se letos mohou těšit ještě například na maximum meteorického roje Perseidy, k němuž dojde 12. srpna. Další zatmění Slunce bude v Česku 25. říjne příští rok a bude výraznější, Měsíc ho zakryje z dvaačtyřiceti procent.