Obrovské životní tragédie jihlavských Židů, kteří jsou od druhé světové války pohřbeni v neoznačených hrobech na místním židovském hřbitově, budou od příštího čtvrtka připomínat symbolické náhrobky.

Tabulky s podrobnějšími informacemi o zemřelých ve spolupráci s badatelem Ladislavem Vilímkem během prázdnin vytvořily tři studentky jihlavského gymnázia Martina Tvrzová, Magda Smejkalová a Kristýna Dvořáková a jejich učitelka Miluše Třísková.

Jde o pětadvacet dosud neoznačených hrobů na travnaté ploše hřbitova, tedy mimo hrobová místa. „Vyhledali jsme přesnou polohu těchto neoznačených hrobů a vytyčili je. Byla to hodně náročná práce. Ve čtvrtek tam přibudou i větší tabulky s informacemi. Chceme, aby se na nevinné oběti druhé světové války tady v Jihlavě nezapomínalo," řekl Ladislav Vilímek s tím, že na akci se kromě studentek a jejich učitelky podíleli i pracovníci jihlavského archivu a Muzea Vysočiny Jihlava.

Identifikace hrobů na jihlavském židovském hřbitově může podle Vilímka posloužit i příbuzným a rodinám zemřelých. „Už tady jeden takový případ byl, že díky mým informacím rodina našla místo posledního odpočinku svého předka, a nechali mu tady udělat náhrobek," zmínil Vilímek a upozornil na jeden z pohnutých lidských osudů.

V roce 1942 totiž z koncentračního tábora Mauthausen do Jihlavy dorazila urna s popelem Josefa Herzoga, ten však z Jihlavy nepocházel. „Nějací Herzogové tady bydleli, ale podle mých záznamů tento Josef Herzog s nimi neměl nic společného, byl odjinud. Urna s popelem přesto skončila v zemi na židovském hřbitově v Jihlavě. Takže příbuzní, kteří po něm pátrají, jeho ostatky najdou v Jihlavě," doplnil Vilímek.

Badatel připomněl i další životní tragédii jihlavské židovky Sofie Epsteinové, která zvolila dobrovolný odchod ze světa. „Tato asi téměř sedmdesátiletá žena byla psychicky labilní a bála se nacistů. Proto se polila petrolejem a zapálila se. Na následky popálení zemřela v jihlavské nemocnici v červenci roku 1940. I její osud připomínáme," vysvětlil badatel.

Zajímavá akce, zaměřená na opomíjenou kapitolu z historie Jihlavy, bude pokračovat i dále. Na hřbitově jsou totiž další dvě desítky hrobů s velmi zničenými nebo dokonce ukradenými náhrobky. „Tohle je ještě potřeba udělat, Aspoň trochu napravit práci vandalů a zlodějů. Jinak je vidět, že o hřbitov je nyní dobře postaráno. Některé ležící náhrobky jsou postavené, tráva je posečená a hřbitov je celkově udržovaný," uvedl Vilímek, a poukazoval tak na někdy velmi neutěšený stav hřbitova.

ZUZANA MUSILOVÁ