Některé nepotvrzené zdroje dokonce hovoří o třech tisících strojů, což může Skuteč po dopravní stránce totálně ucpat. V pondělí se proto na radnici uskutečnilo jednání o opatřeních, která mají kolapsu zabránit. Bude zavřené centrum, ulice se změní v jednosměrky.

„Některé silnice zjednosměrníme, už je vymyšlený systém. Neumožníme vjezd co centra, to je nereálné. Motorkářům jsme vyhradili shromaždiště v areálu před koupalištěm, kde je zpevněná plocha. Tam budou mít od cateringu pohoštění a město do prostoru umístí odpadkové kontejnery, aby nevznikl velký nepořádek. Vše ladíme tak, abychom vše dobře zabezpečili,“ ujistil skutečský starosta Jaroslav Hetfleiš.

Motorkáři jí vzdají hold. S osmnáctiletou Anetkou se rozloučí blízcí v pátek
Motorkáři jí vzdají hold. S osmnáctiletou Anetkou se blízcí rozloučí v pátek

Organizátoři spanilé jízdy mířící na rozloučení s Anetkou, která se zabila cestou ze školy, mluvili nejen s vedením města, ale i se státní a městskou policií. „Zprávu o pořádání jízdy motorkářů jsme se dozvěděli ze sociálních sítí. Organizátoři nás dnes kontaktovali, sejdeme se a budeme řešit bezpečnostní situaci,“ potvrdila mluvčí krajského policejního ředitelství Markéta Janovská.

Pohřeb Anetky? Problém je s parkováním

Městská policie Skuteč už dokonce pro účastníky vytvořila manuál s pravidly pohybu po městě a interaktivní mapu.

Protože má Skuteč jen čtyři městské strážníky, vstřícné gesto policie vítá, podle radnice pomůže v organizaci pohřbu. Ale i tak je páteční obřad pro město velkou zátěží. „Stále jednáme s pořadateli, snažíme se najít vhodná parkovací místa - zařizujeme, aby jich byl dostatek,“ uvedl vrchní strážník Tomáš Brokl s tím, že pro účastníky posledního rozloučení s Anetkou byla vytvořena i interaktivní mapa.

Smuteční síň pojme zhruba dvě stovky lidí. Aby i ostatní příchozí viděli samotný obřad rozloučení s Anetkou, mohlo by pomoci venkovní promítací plátno.

„Samozřejmě to stojí za zamyšlení, ale myslím si, že to nebudeme schopni realizovat. Nahrává tomu i avizované velmi špatné počasí s deštěm a bouřkami. Každopádně ale budeme vysílat přenos online, kameru ve smuteční síni vzadu máme - zabírá rakev a řečníka,“ vysvětlil Deníku Josef Cemper, majitel skutečského pohřebního ústavu.

Tragická nehoda u Podlažic, 31.5.5023
Tragédie. U Chrasti nedobrzdila 18letá motorkářka, zabilo ji auto v protisměru

Poslední rozloučení s Anetkou tedy budou moci na mobilních telefonech sledovat ti, kteří se do obřadní síně nedostanou a zůstanou venku nebo doma.