Události první světové války, která vypukla přesně před sto lety, dodnes v obcích na Jihlavsku připomíná celá řada pomníků, památníků a pamětních desek se jmény vojáků a legionářů, kteří padli v bojích.

Například na ústředním hřbitově v Jihlavě se nachází čestné vojenské pohřebiště, které tam bylo vybudováno v roce 1927. Leží tam asi 271 vojáků různých jednotek. Mezi nimi jsou také jména 72 příslušníků jihlavského pěšího pluku č. 81.

Většinou se jedná o ty, kteří umírali v jihlavských nemocnicích na následky zranění nebo různých chorob. Za zmínku stojí, že kromě nich je na tomto místě, konkrétně v malém oddělení válečných hrobů, pochováno také čtyřicet sedm válečných zajatců. Mezi nimi je dvacet Italů a dvacet sedm Rusů. Během první světové války do Jihlavy doputovaly tisíce raněných vojáků, vlaky do města vozily i stovky zajatců nebo uprchlíků, kteří tam našli azyl.

Přestože město se o pohřebiště stará, několik desítek let stará památka už nutně potřebuje celkovou rekonstrukci, na některých náhrobcích například úplně chybí tabulky se jmény. Válečné hroby vojáků se podle informací z jihlavské radnice budou opravovat příští rok.

„Po finanční stránce jde o náročnou akci. Proto jsme požádali o dotaci Mezirezortní koordinační komisi pro válečné hroby. Ta městu schválila dotaci ve výši jeden milion šest set padesát tisíc korun. Opraví se celé pietní místo, včetně cest a parkové úpravy v okolí," vyjádřil se vedoucí odboru školství, kultury a tělovýchovy jihlavského magistrátu Tomáš Koukal a doplnil, že na obnovu je nyní vypracovaná studie a cena zakázky se bude soutěžit.

ZUZANA MUSILOVÁ