Několikametrovou scénu zdobí stovky malých i větších figurek a část z nich se i pohybuje. Kolébka s malým Ježíškem se houpe, muzikanti na scéně přejíždějí smyčci po svých hudebních nástrojích, selka čepuje vodu, sedláci řežou dřevo a ovečky si pochodují po mechu.

„Pan Vostrý byl knihtiskař, proto hlavní materiál, který k výrobě figurek použil, je papír. Betlém má dřevěnou základnu a většina domečků a figurek je z kašírovaného papíru," uvedla Helena Grycová z telčské pobočky Muzea Vysočiny Jihlava.

Betlém je ze druhé poloviny 19. století a jeho tvůrci si ho zřejmě vyrobili jen tak pro radost. „Manželé Vostří pocházeli z Počátek a poté se přestěhovali do Telče. Například kostelík, který je v betlémě, je inspirovaný skutečným kostelem v Počátkách. Další stavby jsou smyšlené," poznamenala Grycová.

Kolotoč a řemesla

V betlému lidé naleznou tradiční řemesla a lze ho rozdělit na tři části. Jeden roh tvoří městská zástavba, jež plynule přechází ve vesnickou, a ta končí spolu s hamry a následují pastviny s ovcemi a pastevci. Scenérie má i několik zvláštností, jednou z nich je například kolotoč či zedník s pokrývačem pracující na domě. Chlév s Ježíškem, Pannou Marií a Josefem je navíc proti ostatním prvkům poněkud menší.

Pohyblivý betlém byl původně poháněný klikou, dneska jde na elektřinu. „Betlém se několikrát přesouval, takže později vyžadoval kompletní zrestaurování. To trvalo tři roky a ujal se toho Kamil Andres z Třebechovic pod Orebem. Betlém se do Telče vrátil v roce 2011," zmínila Grycová.

Betlém je v muzeu vystaven celoročně. Největší zájem ale přitahuje právě v adventním období a o Vánocích. Loni se na něj ve svátky přišlo podívat zhruba osm set lidí. Minulý víkend přibližně třicet. „Betlém nerozebíráme, protože bychom se z toho zbláznili. Složit ho trvá týden čisté práce, od rána do večera," pousmála se Grycová. Ta očekává, že zájem o expozici se zvýší opět v období vánočních svátků. Na betlém se zájemci mohou přijít podívat 12. a 13. prosince, 19. a 20. prosince, 25. až 27. prosince a 29. až 31. prosince, a to vždy od 10 do 16 hodin. V muzeu si mohou prohlédnout i staré vánoční pohlednice ze sbírky Martina Nováka a vánoční výzdobu.